Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home
60 lat temu. Inauguracja Dzwonu Wolności
24.10.2010.

Przed 60 laty rozbrzmiał po raz pierwszy w Berlinie Dzwon Wolności (Freedom Bell). Zbudowany z inicjatywy Komitetu Wolnej Europy jest do dziś symbolem dążenia do wolności. Przez pół wieku znak dzwonu był logo Radia Wolna Europa. 

Historia Dzwonu Wolności związana jest z początkami Radia Wolna Europa. Na przełomie 1949 i 1950 r., wkrótce po powstaniu Komitetu Wolnej Europy oraz Krucjaty Wolności, organizacji powołanej do propagowania celów Komitetu, poszukiwano symbolu dla kampanii na rzecz poparcia dla tworzonego Radia Wolna Europa. Powstał pomysł zamówienia dzwonu wzorowanego na Liberty Bell upamiętniającego ogłoszenie Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych wiszącego w Filadelfii.

Wysoki na dwa i pół metra i ważący ponad 10 ton dzwon odlany został w ludwisarni w Anglii. Na obrzeżu klosza znalazła się parafraza deklaracji Abrahama Lincolna z Adresu Getysburskiego (1863) "...że ten świat, z woli Boga, doczeka wolności". Nad inskrypcją znalazł się fryz przedstawiający pięć postaci różnych ras przekazujących sobie pochodnię wolności, "która pewnego dnia zapłonie na całym świecie".

We wrześniu 1950 r. gotowy dzwon przypłynął z Anglii do Nowego Jorku i kilka dni później stał się główną atrakcją wielkiej parady zorganizowanej przez Krucjatę Wolności na Broadwayu na Manhattanie. Następnie w ramach ogólnokrajowej kampanii dzwon odbył podróż po Stanach, trafiając do 26 największych miast z ostatnim przystankiem w Filadelfii.

Kampanię poparło kilkanaście milionów Amerykanów, podpisując tzw. "zwoje wolności" (freedom scrolls) i wpłacając datki na finansowanie Radia Wolna Europa. Zwoje zawierały następującą deklarację:

"I believe in the sacredness and dignity of the individual.
I believe that all men derive the right to freedom equally from God.
I pledge to resist aggression and tyranny wherever they appear on earth."
[Wierzę w nietykalność i godność jednostki.
Wierzę, że wszyscy ludzie mają od Boga równe prawo do wolności.
Zobowiązuję się do przeciwstawienia się agresji i tyranii gdziekolwiek pojawi się na ziemi.]                                                                                       Powiększ

Około stu tysięcy sygnowanych "zwojów" wysłano później z dzwonem do Niemiec.

Paradom i spotkaniom towarzyszyła kampania w amerykańskich mediach. Wszystkie pięć firm wydających cotygodniowe kroniki filmowe zgodziło się dodawać do swoich wydań dwuminutowe ogłoszenia Krucjaty Wolności. Później rozpowszechniany był film z inauguracji Dzwonu w Berlinie. (zob. video)


W październiku 1950 r. dzwon przetransportowany został do Berlina i zawieszony w ratuszu dzielnicy Schöneberg w sektorze amerykańskim. 24 października odbyła się uroczysta ceremonia inauguracji dzwonu. Wzięło w niej udział  aż kilkaset tysięcy mieszkańców miasta, na podium stanęli politycy amerykańscy i niemieccy, w tym: generał Lucius Clay, bohater berlińskiego mostu powietrznego i prezes Krucjaty Wolności, John McCloy, wysoki komisarz USA w Niemczech, kanclerz RFN Konrad Adenaeur, burmistrz Berlina Zachodniego Ernst Reuter.

Generał Clay powiedział m.in. że Ameryka będzie angażować się w "moralną krucjatę na rzecz wolności". Dzwon Wolności, dodał, "będzie słyszany gdziekolwiek są istoty ludzkie zasługujące na to, by żyć, pracować i modlić się jako wolni ludzie".

W końcu Clay nacisnął przycisk, który miał uruchomić dzwon. Nastąpiło jednak zwarcie instalacji i po chwili konsternacji dzwon został uruchomiony ręcznie. Jego dźwięk słyszalny był w odległości kilku kilometrów i wywołal ostre reakcje władz wschodniego Berlina, które potępiły go jako "dzwon wojny". W świat dźwięk dzwonu poszedł dzięki bezpośredniej transmisji na falach berlińskiej rozgłośni RIAS i Radia Wolna Europa.

Bicie Dzwonu było sygnałem rozgłośni RIAS (Radio in American Sector) do czasu jej zamknięcia w 1993 r. Sam Dzwon wisi do dzisiaj na ratuszu Schöneberg. Bije w szczególnie ważnych momentach historycznych, m.in. po ogłoszeniu zjednoczenia Niemiec czy po terrorystycznym zamachu w Nowym Jorku 11.9.2001. W latach 1951-1953 Deutsche Bundespost Berlin wydała trzy serie znaczków, każda o pięciu nominałach, z podobizną dzwonu. Później, w latach 1954 i 1956, dzwon wolności ponownie pojawiał się na niemieckich znaczkach.

Do dzisiaj w każdą niedzielę w południe jego dźwięk nadaje rozgłośnia Deutschlandradio Kultur (program niemieckiego radia poświęcony kulturze) wraz z tłumaczeniem trzech pierwszych zdań deklaracji "zwojów wolności": "Ich glaube an die Unantastbarkeit und an die Würde jedes einzelnen Menschen. Ich glaube, dass allen Menschen von Gott das gleiche Recht auf Freiheit gegeben wurde. Ich verspreche, jedem Angriff auf die Freiheit und der Tyrannei Widerstand zu leisten, wo auch immer sie auftreten mögen." [Wierzę w nietykalność i godność jednostki...]

Posłuchaj

(ab)

Korzystałem z artykułu Richarda Cummingsa "The Freedom Bell" na stronie History Times. Również stamtąd pochodzi fotografia: Gen. L. Clay przemawia na inauguracji Dwonu Wolności w Berlinie.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.