Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home
Kolegium Wolnej Europy PDF Drukuj Email
16.01.2010.

Radio Wolna Europa było najważniejszą, ale nie jedyną organizacją powołaną przez Komitet Wolnej Europy. Jedną z nich było Kolegium Wolnej Europy (Free Europe University, College de l'Europe Libre), które umożliwiło kilkuset młodym uchodźcom z krajów Europy Wschodniej znajdujących się pod rządami reżymów komunistycznych, ukończenie w latach 50. wyższych studiów. Kilku z nich trafiło później do Radia Wolna Europa.

Ta cenna i interesująca inicjatywa została zapomniana. Mało jest opracowań na jej temat. W książkach poświęconych zimnej wojnie czy RWE o Kolegium można znaleźć jedynie wzmianki, czasem tylko w przypisach. Źródła wydają się rozproszone w różnych archiwach. Pozostają, nieliczni już, świadkowie. Jednym z nich jest Andrzej Krzeczunowicz, który w latach 1954-88 pracował w RWE, w tym w latach 1983-88 jako wicedyrektor Rozgłośni Polskiej. Później (1992-97) był ambasadorem RP przy królu Belgów i przy Wielkim Księciu Luksemburga a jednocześnie ambasadorem przy NATO i przy Unii Europejskiej. Był też w tym czasie członkiem zespołu negocjacyjnego rządu RP w sprawie przystąpienia Polski do NATO.

Posłuchaj zapisu rozmowy z Andrzejem Krzeczunowiczem o Kolegium Wolnej Europy. Rozmowę, nagraną w grudniu 2009, prowadzi Andrzej Borzym. 28'30

Na fot. Chateau de Pourtales k. Strasburga (2007 r.), siedziba Kolegium Wolnej Europy w latach 1951-58.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.