Migawki/zajawki

Archiwa
 

Spory polsko-amerykańskie w RWE

czytaj
 
Home arrow Wydarzenia arrow Nagranie z 3 maja 1952 r.
Nagranie z 3 maja 1952 r. PDF Drukuj Email
31.10.2008.

W archiwach Radia Wolna Europa, które znajdują się w Hoover Institution w Stanfordzie, znaleziono ostatnio nagranie przemówienia admirała Harolda Millera wygłoszonego na inaugurację polskiej rozgłośni w Monachium 3 maja 1952 r. Nagrania można wysłuchać na stronie Hoover Insitution. link

Adm. Harold B. Miller. Foto RFE/RL
Admirał w stanie spoczynku Harold B. "Min" Miller był w latach 1952-53 prezesem Narodowego Komitetu Wolnej Europy. Komitet powstały w 1949 r. powołał rok póżniej Radio Wolna Europa.

Admirał Miller mówił m.in. o historycznych więzach łączących Stany Zjednoczone od chwili ich powstania z Polską, przypomniał Kościuszkę, współdziałanie podczas II wojny, wspólne ideały walki o „odwieczne zasady wolności ludzkiej”  oraz „za naszą i waszą wolność”. Zapewnił, że Stany Zjednoczne nadal postrzegają walkę Polaków jako ich własną walkę.  „Walcząc o wolność Polski, bronimy pozostałej części Europy jak też Ameryki”, powiedział Miller. Radio Wolna Europa ma być pomocą w tej walce. Jego zadaniem nie będzie jednak mówienie co Polacy mają myśleć albo robić. Ma tylko dostarczać prawdę o świecie, Polacy sami będą wiedzieć co z nią uczynić.

Co uderza w tym zwięzłym 5-minutowym przemówieniu to dalekowzroczna wizja ostatecznego celu twórców RWE - zjednoczenia Europy, całej Europy. Warto przytoczyć większy fragment na ten temat.

To czego pragniemy, to wolna Polska przystępująca wraz z innymi narodami europejskimi do federacyjnego stowarzyszenia. Zdajemy sobie sprawę, że Ameryka nigdy nie będzie bezpieczna jeśli Europa nie będzie silna i zjednoczona. A nie będzie europejskiej jedności ani zdrowej politycznej i gospodarczej struktury kontynentu, gdy jego wschodnia połowa będzie odcięta od głównego korpusu. Europa podzielona na dwie części nigdy nie osiągnie takiej pomyślności i siły, które zabezpieczałyby ją przed agresją. Ufni w polską tradycję pracujemy zarówno na waszą, jak i naszą wolność. Droga jest długa i wyboista. Nie możemy obiecać, że nasz cel może być osiągnięty jutro czy pojutrze. Ale nie spoczniemy, dopóki nie zostanie on osiągnięty i Polacy będą wolnym narodem oraz członkiem wielkiej europejskiej rodziny.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

euro|topics

© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.