Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home
Zmarł Jan Minkiewicz
22.04.2014.

W wieku 68 lat zmarł nagle w Amsterdamie Jan Minkiewicz, dziennikarz, współpracownik Rozgłośni Polskiej RWE, rzecznik "spraw polskich" w Holandii.

Jan Minkiewicz urodził się 7 stycznia 1946 r. w Sztokholmie. Od 1948 r. mieszkał w Holandii. Miał obywatelstwo polskie i holenderskie, z ogromną pasją i energią angażował się chyba jednak przede wszystkim w sprawy polskie.

Od lat 70. był organizatorem koncertów polskich artystów, przedstawień polskich teatrów, pokazów polskich filmów w Holandii, a artystów z Zachodu - w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zaraz po powstaniu "Solidarności" otworzył w Amsterdamie biuro informacyjne związku. Później był główną siłą napędową w Holandii na rzecz niesienia pomocy zdelegalizowanej "Solidarności". Razem z dwiema osobami z Belgii i Francji tworzył zespół koordynujący przerzuty dla polskiego podziemia. Biuro w Amsterdamie zajmowało się gromadzeniem pieniędzy na sprzęt poligraficzny i jego przerzutem do Polski. Wysyłano farbę drukarską, drukarki, powielacze, literaturę, pieniądze. Nieustannie organizowano wiece poparcia dla "Solidarności" i Polski.

Jednocześnie Janek skutecznie mobilizował opinię publiczną w Holandii na rzecz demokratycznej Polski. Do 1989 roku był dla holenderskich mediów stałym punktem informacyjnym. Jak opowiadano, jeżeli coś się działo w Polsce, dzwoniono do Janka Minkiewicza. Był de facto rzecznikiem "Solidarności" na Holandię. Angażował się również we wspieranie opozycyjnego, pacyfistycznego ruchu "Wolność i Pokój".

W dowód uznania wybitnych zasług w propagowaniu „Solidarności” i demokratycznej Polski w Holandii w latach 80. Jan Minkiewicz odznaczony został przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w grudniu 2001 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.

Janek przez wiele lat współpracował z Rozgłośnią Polską RWE. Przekazywał m.in. informacje o działalności opozycyjnej w Polsce, które do niego docierały przez liczne kontakty w kraju. Relacjonował wydarzenia w Holandii, w tym związane z polskimi sprawami. Często występował też w audycji "Europa bez granic" poświęconej integracji europejskiej, która go pasjonowała i którą postrzegał jako rozwiązanie dla Polski.

Kiedy wydarzenia polityczne zeszły z pierwszych szpalt, pisał do polskich mediów o sztuce, filmie, muzyce jazzowej. W mediach holenderskich występował nadal jako ekspert spraw polskich i komentował ważne wydarzenia w Polsce. Był producentem i redaktorem naczelnym programu Oost Europa Televisie w amsterdamskiej telewizji kablowej. Często występował też jako prelegent na spotkaniach czy seminariach, by tłumaczyć zawiłości polskiej polityki. Propagował także polską kulturę w Holandii.

W ostatnich latach wiele czasu i energii poświęcał polskiej emigracji zarobkowej. W latach 2008-2012 był doradcą ambasady RP w Hadze. Znów był łącznikiem między Polakami i Holendrami, mobilizował holenderskie związki zawodowe, prowadził lobbying w haskich ministerstwach na rzecz polskich imigrantów w Holandii.

Jak podała żona Barbara Malak-Minkiewicz Janek zmarł nagle nad ranem 20 kwietnia 2014 r.  w Niedzielę Wielkanocną. Pochowany został 29 kwietnia w Amsterdamie.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.