Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home
Konferencja w Senacie RP
14.04.2014.

W ślad za uchwałą o ustanowieniu Roku Jana Nowaka-Jeziorańskiego (o czym więcej tutaj) 2 kwietnia 2014 r. w gmachu Senatu RP zorganizowano konferencję „Zawsze dla Polski – ku pożytkowi wspólnemu. O życiu i dziele Jana Nowaka-Jeziorańskiego w setną rocznicę urodzin”. Współorganizatorami były Komisja Kultury i Środków Przekazu Senatu i Instytut Studiów Politycznych PAN.

Otwarcia konferencji dokonał przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Grzegorz Czelej, a prowadził ją senator Aleksander Świeykowski, wiceprzewodniczący Komisji Kultury i były dziennikarz Rozgłośni Polskiej RWE.

Program rozpoczęła projekcja dokumentalnego filmu "Pseudonim Jan Nowak" w reż. Jolanty Kessler-Chojeckiej z 2004 r. po czym nastąpiły wystąpienia gości, byłych pracowników Wolnej Europy:

Andrzeja Krzeczunowicza, byłego wicedyrektora Rozgłośni Polskiej RWE, "Tworzenie zespołu Radia Wolna Europa w pierwszej fazie jego funkcjonowania"

Lechosława Gawlikowskiego, b. wicedyrektora Rozgłośni, "Ludzie Jana Nowaka-Jeziorańskiego", charakteryzujące członków zespołu

Konrada Tatarowskiego, byłego dziennikarza Radia, obecnie pracownika naukowego Uniwersytetu Łódzkiego, "Słowo jako oręż. Uwagi o pisarstwie i działalności Jana Nowaka-Jeziorańskiego".

Planowane było wystąpienie Zdzisława Najdera, b. dyrektora Polskiej Rozgłośni, zatytułowane
"Jan Nowak-Jeziorañski poza radiem 1976-1985 – na podstawie osobistych kontaktów i korespondencji z Janem Nowakiem-Jeziorańskim". Ze względu na stan zdrowia prelegent nie mógł jednak uczestniczyć w konferencji. Tekst jego wystąpienia został udostępniony uczestnikom.

Podsumowania konferencji dokonał prof. Paweł Machcewicz z  Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Organizatorzy konferencji zapowiadali, że jej celem "jest przedstawienie dorobku i spuścizny Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz upowszechnienie wiedzy o tej wielkiej postaci" a do udziału w niej
zaproszeni zostali "parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, przedstawiciele ośrodków naukowych, bibliotek, stowarzyszeń i szkół noszących imię Jana Nowaka-Jeziorańskiego, młodzież szkolna i studenci." Czy cel został osiągnięty? Na sali była istotnie grupa młodzieży. Konferencja odbyła się jednak w wąskim gronie. Były to zapewne ograniczenia związane z miejscem konferencji. Może więc należało wybrać inne miejsce konferencji, poza Sejmem, by zwiększyć możliwości uczestniczenia w niej i "upowszechnienia wiedzy o tej wielkiej postaci".
Na marginesie warto przypomnieć znaną już, opisaną m.in. przez Jarosława Kurskiego w biograficznej książce "Jan Nowak-Jeziorański. Emisariusz wolności", historię metryki bohatera Roku. Otóż urodził się on 2 października 1914 r. w Berlinie jako Zdzisław Jeziorański. Rodzice po powrocie w sierpniu 1915 r. do wyzwolnej Warszawy, zapewne ze względów patriotycznych, zmienili w metryce miejsce urodzenia syna na Warszawę. Następnie w czasie II wojny ze względów konspiracyjnych Zdzisław Jeziorański zmienił nazwisko w niemieckiej Kenkarcie na Jan Nowak a datę urodzenia na 15 maja 1913 r. Dopiero po powrocie na stałe do Polski Nowak uporządkował tę sprawę i formalnie przyjął nazwisko Jan Nowak-Jeziorański.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.