Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home
Nowak-Jeziorański w Muzeum Powstania
19.06.2012.

W Muzeum Powstania Warszawskiego nastąpiło 25 czerwca 2012 r. uroczyste odsłonięcie popiersia Jana Nowaka-Jeziorańskiego w sali jego imienia. Następnie odbył się panel dyskusyjny zatytułowany „Jan Nowak-Jeziorański. Dziennikarz w służbie wolności”.

Gości przywitał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Odsłonięcia popiersia dłuta Grzegorza Kluczykowskiego dokonali Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i były korespondent Rozgłośni Polskiej RWE w Paryżu Maciej Morawski.

"To, co robił Jan Nowak-Jeziorański było wielką wartością niematerialną, która przenikała do społeczeństwa, jednostek i określonych grup. Dla pokolenia tych, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim, czy tych, którym w inny sposób załamał się świat wolności w 1945 roku słuchanie Radia Wolna Europa to były momenty wytchnienia i nadziei. Dla pokolenia Solidarności był przede wszystkim wychowawcą", powiedziała m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W panelu udział wzięli: Liliana Sonik, prof. Andrzej Friszke, dr Adolf Juzwenko, Maciej Morawski i dr Wojciech Szczurek a poprowadził go Andrzej Mietkowski. Prof. Friszke mówił m.in. o wysokim autorytecie jakim cieszył się Nowak-Jeziorański wśród emigracji, w amerykańskim kierownictwie Radia Wolna Europa, wśród polityków amerykańskich i w Polsce. Punktem wyjścia dla uznania jakim się cieszył było to, że był żołnierzem AK, uczestnikiem powstania i emisariuszem między Londynem a Warszawą. Następnie uznanie zyskał jako dyrektor Rozgłośni Polskiej trafnymi ocenami sytuacji w kraju i rozważnymi decyzjami programowymi. Wreszcie stał się autorytetem, z którego głosem liczono się w USA i w Polsce po odzyskaniu suwerenności.

Wśród gości znaleźli się m.in. przedstawiciele świata polityki i kultury, uczestnicy powstania warszawskiego, współpracownicy i przyjaciele Jana Nowaka-Jeziorańskiego a także reprezentacje młodzieży z warszawskich szkół, których patronem jest Jan Nowak-Jeziorański.

Jan Nowak-Jeziorański uczestniczył w powstaniu warszawskim i wielokrotnie wypowiadał się o jego tle, przebiegu i znaczeniu. Jako emisariusz rządu RP na emigracji został przerzucony mostem powietrznym do Polski w lipcu 1944 r. Przekazał wówczas m.in. dowództwu Armii Krajowej, że AK nie może liczyć na znaczącą pomoc militarną Zachodu. Po spełnieniu misji Nowak-Jeziorański pozostał w kraju i wziął udział w powstaniu. Po jego upadku na polecenie przełożonych przedostał się do Londynu z dokumentacją AK. W 1947 r. wydał w Londynie broszurę "Rosja wobec Powstania Warszawskiego". Swoją ocenę znaczenia historycznego i politycznego powstania przedstawił również w filmie dokumentalnym "Jan Nowak Jeziorański. Kurier z Warszawy. 60 lat później 1944-2004" zrealizowanym przez Andrzeja Wajdę.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.