Migawki/zajawki

Archiwa
 

Spory polsko-amerykańskie w RWE

czytaj
 
Home arrow Wydarzenia arrow W Domu Spotkań z Historią o RWE
W Domu Spotkań z Historią o RWE
02.05.2012.

Rocznicę Rozgłośni Polskiej RWE odnotował Dom Spotkań z Historią w Warszawie organizując na początku maja 2012 projekcje filmów o Radiu a także spotkanie z jego byłymi pracownikami.

 

Między 2 a 6 maja w siedzibie DSH na Karowej pokazywane były trzy filmy o RWE, każdy dwukrotnie w innych dniach. Dwa z nich, znane już polskim widzom, to: "Opowieść o Wolnej Europie" Jolanty Kessler-Chojeckiej z 1995 r. oraz "Głos nadziei" Macieja J. Drygasa z 2002 r. Trzeci z filmów to rumuński "Cold Waves"  Alexandru Solomona z 2007 r.

Film Jolanty Kessler-Chojeckiej, przypomnijmy, nakręcony tuż przed zamknięciem Polskiej Rozgłośni i przeniesieniem RWE do Pragi w 1994 r., jest próbą zarysowania historii Radia. Maciej Drygas sfilmował natomiast wspomnienia słuchaczy i zagłuszaczy RWE. Film Solomona poświęcony jest rozgłośni rumuńskiej, w tym jej brutalnemu zwalczaniu przez reżym Ceausescu.

Na zakończenie cyklu, 9 maja, odbyło się spotkanie z byłymi pracownikami Rozgłośni Polskiej. Wzięli w nim udział: Andrzej Borzym, Andrzej Mietkowski, Jeremi Sadowski i Maciej Wierzyński. Spotkanie prowadziła Jolanta Hajdasz, korespondentka RWE w Poznaniu w latach 90.

Poza wspomnieniami o własnych doświadczeniach i o pracy Rozgłośni, mówiono też, po części w odpowiedzi na pytania z sali, o roli współczesnych mediów. Padły przy tym krytyczne opinie o ich komercjalizacji i często niewielkiej wartości informacyjnej. Na zakończenie Andrzej Mietkowski, dyrektor portalu Radia Wolności prowadzonego przez Polskie Radio link, zaprezentował historię powstania i dorobek portalu, poświęconego trzem rozgłośniom polskim działającym na Zachodzie w okresie zimnej wojny w Głosie Ameryki, BBC i RWE.

Dom Spotkań z Historią (DSH) powstał w 2005 r. z inicjatywy Ośrodka KARTA i działa jako placówka kultury miasta Warszawy. Zajmuje się historią Polski i Europy Środkowo-Wschodniej XX w., organizuje różnorodne projekty edukacyjne, wystawy, dyskusje i konferencje; publikuje książki historyczne, gromadzi, opracowuje i udostępnia relacje świadków historii mówionej, zdjęcia, dokumenty i filmy.

Fot. Yva Momatiuk (od lewej: Jolanta Hajdasz, Andrzej Mietkowski, Andrzej Borzym, Maciej Wierzyński, Jeremi Sadowski)
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

euro|topics

© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.