Logowanie






Nie pamiętam hasła!
Home
Konferencja IPNu o prasie podziemnej
25.05.2012.

Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowało w dniach 31 maja – 1 czerwca 2012 roku międzynarodową konferencję naukową „Drugi obieg wydawniczy w PRL na tle historii samizdatu w państwach bloku sowieckiego po 1956 roku”. Obrady konferencji prowadzone były w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie.

Fenomen polskiego niezależnego ruchu wydawniczego zasługuje niewątpliwie na refleksję - i ze względu na jego rozmiar, jak i rolę polityczną. Jest też po temu czas - niezbędna perspektywa historyczna oraz w miarę uporządkowane już i skatalogowane zbiory. Konferencja IPNu powinna dać impuls do podjęcia dalszych systematycznych badań naukowych. Również w interesującym kontekście międzynarodowym.

Warto przy okazji wspomnieć, że swoją rolę w rozpowszechnianiu niezależnych wydawnictw - różnych opcji politycznych, ośrodków i  zainteresowań - odegrało również Radio Wolna Europa. W Rozgłośni Polskiej RWE powstał osobny dział do zbierania i opracowywania tych publikacji oraz udostępniania ich mediom oraz badaczom. Nadawana była również stała, od pewnego momentu codzienna, audycja, w której cytowano i omawiano zawartość tych publikacji, wielokrotnie je przez to multiplikując. O tej roli RWE wspomniał w panelu podsumowującym konferencję prof. Andrzej Friszke. Z sali padł głos, że temat ten zasługiwałby właściwie na osobny referat na tego typu konferencji.

Osobna komórka do archiwizacji i opracowywania niezależnych wydawnictw z krajów Europy Wschodniej powołana została w Dziale Badań RWE w 1983 r. Bogate zbiory tego Działu przekazane zostały do Open Society Archives (OSA) w Central European University w Budapeszcie. Być może mogą one stanowić uzupełnienie krajowych kolekcji polskiej "bibuły" z okresu zimnej wojny.

Program konferencji IPNu tutaj Planowane jest wydanie materiałów pokonferencyjnych.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.