Migawki/zajawki

Archiwa
 

Spory polsko-amerykańskie w RWE

czytaj
 
Home arrow Wydarzenia arrow "Głos Wolnej Europy" w Senacie
"Głos Wolnej Europy" w Senacie
25.04.2012.

W gmachu Senatu RP zaprezentowano wystawę zatytułowaną "Głos Wolnej Europy" poświęconą Rozgłośni Polskiej RWE z okazji 60 rocznicy inauguracji jej programów z Monachium. Otwarcia dokonał marszałek Bogdan Borusewicz. 3 maja w Dzień Konstytucji wystawa udostępniona została szerokiej publiczności.

Otwarcie wystawy odbyło się 25 kwietnia 2012 r. Podczas uroczystości marszałek Bogdan Borusewicz zwrócił uwagę, że w tym samym czasie w Senacie prezentowana jest ekspozycja dotycząca Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”. Zdaniem marszałka, to dobrze, że te dwa wydarzenia zbiegły się w tym samym czasie i miejscu. Ma to symboliczny wymiar: bez rozgłośni w Monachium znacznie trudniej byłoby funkcjonować działaczom opozycji w kraju.

Za zorganizowanie wystawy i uhonorowanie przez Senat Rozgłośni i ludzi z nią związanych, szczególnie już tych nieżyjących, podziękował jej dyrektor w latach 1982-1987 Zdzisław Najder. „Naszym celem było, żebyśmy byli niepotrzebni", stwierdził, tj. by Polska odzyskała suwerenność i wolność mediów. Jak mówił Zdzisław Najder, najważniejszym celem Rozgłośni była walka z kłamstwem komunistycznej władzy, a przede wszystkim walka z zapomnieniem. Polacy żyli przecież w udawanym państwie, a rolą Radia było przypominanie o prawdziwej Polsce.

O słowach, które niosły nadzieję i prawdę, mówił także senator Aleksander Świeykowski, były dziennikarz Radia Wolna Europa, inicjator specjalnej uchwały Senatu ogłaszającej maj 2012 r. Miesiącem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa (czytaj o tym tutaj). W uroczystości uczestniczyli m.in. Władysław Bartoszewski, wieloletni "tajny, świadomy współpracownik RWE", Andrzej Krzeczunowicz były wicedyrektor Rozgłośni Polskiej.

Wystawa prezentowała najważniejsze wydarzenia z historii Głosu Wolnej Polski/Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, która rozpoczęła swoją działalność w sierpniu 1950 r. w Nowym Jorku, 3 maja 1952 zainugurowała nadawanie pełnego programu z Monachium a zakończyła je w czerwcu 1994 r. Na ekspozycję składało się 20 plansz ilustrujących najważniejsze momenty z historii rozgłośni oraz wydarzenia w kraju nagłaśniane na jej falach.

senat2senat2senat2

Kliknij jedno ze zdjęć aby powiększyć fotografie. Fot.: A. Borzym

Oto tematy niektórych plansz: "U progu zimnej wojny", "Inauguracja Głosu Wolnej Polski", "Wolna Polska na obczyźnie" [o wybitnych osobistościach emigracyjnych na flalach RWE, "Akcja balonowa" [o akcji RWE zrzucania z balonów nad Polską publikacji informacyjnych i literackich w latach 50.], "Głos zagłuszany" [o zagłuszaniu i atakach propagandowych na RWE], "Sprawa granic zachodnich", "Ucieczka Józefa Światły", "Oblicza roku 1956", "Wsparcie dla intelektualistów", "Grudzień 1970", "Sprawa Andrzeja Czechowicza", "Opozycja demokratyczna",  "Czas 'Solidarności'", "Wyrok na dyrektora" [o wyroku śmierci na Zdzisława Najdera wydanym w 1983 r. przez sąd PRL], "Krajowi współpracownicy", "Ostatnia dekada komunizmu", "Rok wolnej Polski".

Na plansze składały się fotografie, fragmenty tekstów audycji, dokumentów, wypowiedzi pracowników Radia. Ekspozycję uzupełniono kilkoma stanowiskami sprzętu audio, przy których można było wysłuchać kilkudziesięciominutowego wyboru materiałów dźwiękowych z archiwów RWE.

W dniu Święta Konstytucji 3 Maja podczas dnia otwartego w Senacie wystawa udostępniona została publiczności. Zwiedzający mogli też porozmawiać z dawnymi pracownikami Radia. Planowane jest pokazanie wystawy w kilku miastach Polski.

Wystawa przygotowana została z inicjatywy Senatu przez Ośrodek KARTA i sfinansowana przez firmę Orange Polska.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

euro|topics

© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.