Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home arrow Z prasy arrow Prezydent Komorowski w Monachium
Prezydent Komorowski w Monachium
05.02.2012.

Przebywając 4. lutego 2012 r. w Monachium z okazji 48. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa prezydent Bronisław Komorowski zatrzymał się na chwilę przy dawnym budynku Radia Wolna Europa. Następnie spotkał się w konsulacie RP w grupą dawnych pracowników Rozgłośni Polskiej RWE.

Prezydent powiedział, że nie wyobraża sobie, by będąc po raz pierwszy w Monachium, nie odwiedzić siedziby rozgłośni, której audycje towarzyszyły mu niemal od urodzenia. Życzenie to zostało spełnione – w drodze z hotelu Bayerischer Hof, gdzie odbywała się Konferencja Bezpieczeństwa, prezydencka kolumna zatrzymała się na krótko przy dawnym budynku RWE.

Budynek zbudowany w 1951 r. przez Komitet Wolnej Europy wykorzystywany jest obecnie przez monachijski uniwersytet. O jego dawnej roli przypomina tablica wmurowana w chodnik przed wejściem. Napis na niej w języku niemieckim głosi: "Z tego gmachu Radio Wolna Europa i Radio Swoboda przekazywały narodom za żelazną kurtyną przesłanie wolności. Od czasu przeniesienia stacji do Pragi w roku 1995 służy on celom badawczym i dydaktycznym Monachijskiego Uniwersytetu Ludwika Maxymiliana".

Podczas spotkania w konsulacie z byłymi pracownikami RWE prezydent powiedział m.in: Na początku było słowo. Na początku było wolne słowo. Na początku trudnej drogi do ponownego odzyskania niepodległości, zbudowania demokracji w Polsce. Ja za to z trudem przebijające się wolne słowo, za którym stała przecież i wolna myśl, i pamięć historyczna, chciałem państwu bardzo serdecznie podziękować.

Za szczególne zasługi dla odzyskania niepodległości prezydent odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski żołnierza Powstania Warszawskiego, długoletniego dziennikarza RWE oraz działacza polonijnego Aleksandra Menharda.

mona_1.jpgmona_1.jpgmona_1.jpg

Kliknij jedno ze zdjęć aby powiększyć fotografie. Fot. Piotr Molecki, www.prezydent.pl

Aleksander Menhard (1927) podczas wojny był żołnierzem AK, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po upadku Powstania, ranny, zostaje wywieziony do Niemiec. Po ucieczce z niewoli dołącza do walczących w Niemczech oddziałów amerykańskich a potem do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie kończy studia w Anglii. W 1952 r. rozpoczyna pracę w Rozgłośni Polskiej RWE. Początkowo w dziale nasłuchu, potem w redakcji, gdzie m.in. redaguje "Panoramę Dnia", robi reportaże. W 1989 r. przechodzi na emeryturę. Jest działaczem społecznym, pełni funkcje w Kole AK w Niemczech, popularyzuje kulturę polską w Bawarii. Jest autorem książki/przewodnika Polskimi śladami w Monachium. Wielokrotnie odznaczany, m.in dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem AK, Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

W uroczystości w konsulacie z udziałem prezydenta uczestniczyli jeszcze z dawnych pracowników Radia m.in.: spikerka Irma Zembrzuska, pracownik Działu Badań Danuta Krajewska, były wicedyrektor Rozgłośni Polskiej Lechosław Gawlikowski, dziennikarz Jerzy Kaniewicz.

W przemówieniu wygłoszonym w imieniu byłych pracowników RWE, Irma Zembrzuska przypomniała o dramatycznych losach dziennikarzy, szkalowanych przez władze PRL i pozbawionych prawa do odwiedzania ojczyzny. Wieloletnia spikerka RWE, podobnie jak Aleksander Menhard uczestniczka Powstania Warszawskiego, wzruszona do łez opowiadała o tym, jak po obaleniu komunizmu mogła wreszcie zobaczyć rodzinną Warszawę.

W ramach uroczystości zaprezentowano materiały dźwiękowe i dokumenty związane z historią Rozgłośni Polskiej RWE. Prezydent Komorowski zachęcał, by jak najlepiej udokumentować historię Radia, zachowując ją dla przyszłych pokoleń. (PAP, Deutsche Welle)


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.