Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home
Maj miesiącem Rozgłośni Polskiej RWE PDF Drukuj
02.02.2012.

Senat Rzeczpospolitej Polskiej na posiedzeniu dn. 2 lutego 2012 r. jednogłośnie podjął uchwałę ogłaszającą maj 2012 r. miesiącem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Projekt uchwały wniosła grupa kilkudziesięciu senatorów z inicjatywy senatora Aleksandra Świeykowskiego, byłego dziennikarza Rozgłośni Polskiej RWE. Posiedzeniu Senatu przewodniczył marszałek Bogdan Borusewicz.

Oto tekst Uchwały Senatu RP:

3  maja  1952  r.  zaczęła  nadawać  swoje  audycje  Rozgłośnia  Polska  Radia Wolna Europa.  Miała  wówczas  prawo  nazywać  się Głosem  Wolnej  Polski,  odzywającym  się z zagranicy.  Przekazywała  ona  rodakom w  kraju wiadomości,  których  próżno  było  szukać w cenzurowanych  środkach przekazu. Przypominała Polakom o  ich  niepodległej przeszłości  i dawała  odpór  komunistycznej  przemocy  i  fałszowaniu  rzeczywistości.  Polskie słowo  zza żelaznej kurtyny dawało ludziom nadzieję. 

Radio  mogło  powstać  dzięki  dalekowzroczności  ówczesnych władz  Stanów  Zjednoczonych  Ameryki  i  dzięki  temu,  że  do  zespołu  Radia Wolna  Europa weszli  polscy emigranci polityczni, dla których niepodległość naszego narodu była sprawą najwyższej wagi. Jesteśmy wdzięczni rządowi USA za wsparcie  finansowe i organizacyjne. Jesteśmy wdzięczni Polakom  na  obczyźnie  za  ich  wytrwałość,  pracę  i  bezprzykładne  przywiązanie  do kraju i rodaków.
Doceniamy  odwagę  Polaków  wspierających pracę Rozgłośni.

Rozgłośnia  Polska  Radia  Wolna  Europa  przez  cały  czas  swojego  istnienia podtrzymywała i kształtowała  świadomość  społeczną  i  kulturową  Polaków.  Budowała  polski  patriotyzm.  Przygotowywała nas do wolności, która przyszła w roku 1989, i do nowych zasad współżycia międzynarodowego, według których działamy dziś w ramach Unii Europejskiej i Przymierza Północnoatlantyckiego. 

Biorąc  ten  dorobek  Rozgłośni  Polskiej  Radia  Wolna  Europa  pod  uwagę  Senat Rzeczypospolitej  Polskiej  ogłasza  maj  2012  r.  –  sześćdziesiąt  lat  od  jej  powstania – Miesiącem  Rozgłośni  Polskiej  Radia  Wolna  Europa.  Jednocześnie  wyraża  przekonanie, że wszelkie  polskie  instytucje  i obywatele  znajdą  odpowiednie  sposoby  uczczenia  zasług  Rozgłośni  Polskiej  Radia Wolna  Europa  i będą  je  stawiać  za  wzór  środkom  społecznego przekazu, służącym całemu narodowi i społeczeństwu obywatelskiemu. 

Uchwała  podlega  ogłoszeniu w  Dzienniku  Urzędowym  Rzeczypospolitej  Polskiej "Monitor Polski". 

Po głosowaniu marszałek Senatu Bogdan Borusewicz spotkał się z grupą byłych pracowników i współpracowników RWE. Marszałek powiedział m.in.: To uchwała, która nie tylko przypomina rolę tego radia, ale także wyraża podziękowanie i wdzięczność dla pracowników Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i jej współpracowników z Polski. (...)

Działalność Wolnej Europy była niezmiernie istotna dla nas w kraju. To było przebijanie muru izolacji cenzury, która miała spowodować, że wszystko w Polsce będzie podporządkowane partii.
Powiększ fot.

Marszałek wspominał rolę Rozgłośni w okresie strajków w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Kiedy rozpoczął się strajk 14 sierpnia 1980 r. o godzinie szóstej, to informację o nim Alina Pienkowska przekazała o godzinie ósmej do Jacka Kuronia. A o godzinie dziesiątej już ta informacja dotarła do nas do Gdańska [przez RWE], że w Stoczni Gdańskiej trwa strajk. Nie dało się nas izolować.

Na spotkaniu marszałek Bogdan Borusewicz podziękował gościom za lata pracy dla Polski na obczyźnie. Bez Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa zmiany demokratyczne w Polsce nie byłyby możliwe. To, że istniała taka rozgłośnia dawało nam wsparcie, poczucie bezpieczeństwa i impuls do działania. O tym, co dzieje się na świecie, w krajach ościennych wiadomości docierały do nas za pośrednictwem RWE – mówił marszałek. Towarzyszyliście mi od czasu wczesnej młodości do wieku dojrzałego, kształtowaliście moje poglądy i pomagaliście ocenić sytuację w Polsce, daliście siłę do działania – mówił do byłych pracowników RWE marszałek.


Za zaproszenie do Senatu i spotkanie dziękował marszałkowi Zdzisław Najder, były dyrektor (1982-1987) Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Mówił m.in. o tym, że Radio jest częścią historii Polski, a także, że to, co działo się w Polsce miało wpływ na sytuację Polskiej Rozgłośni RWE.

W maju 2012 planowane są obchody 60 rocznicy Rozgłośni Polskiej. Współorganizatorami są: Polskie Radio, Telewizja Polska, Stowarzyszenie Wolnego Słowa, RFE/RL, Inc. W projekcie obchodów przewiduje się m.in.: uroczysty koncert, wystawę, konferencję naukową, publikację albumu.

fot.: senat.gov.pl, TVP Parlament
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.