Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home arrow Z prasy arrow 60 rocznica bułgarskiej rozgłośni RWE
60 rocznica bułgarskiej rozgłośni RWE PDF Drukuj Email
14.11.2011.

Rocznicę rozpoczęcia regularnych audycji swojej rozgłośni Radia Wolna Europa odnotowali Bułgarzy. W Sofii otwarta została wystawa i odbyła się konferencja naukowa.

Ochody 60 rocznicy rozpoczęcia nadawania bułgarskiej rozgłośni RWE z Monachium odbyły się 11 listopada 2011 r. Tego dnia w siedzibie Agencji Archiwów Państwowych odbyła się konferencja prasowa, po czym tam też otwarta została wystawa zatytułowana "Wojna w eterze".

Po południu na Uniwersytecie Sofijskim im. św. Klemensa z Ochrydy odbyła się konferencja naukowa pod hasłem "Wojna w eterze. Radio Wolna Europa i Bułgaria". W pierwszej części konferencji poświęconej historii i roli bułgarskiej rozgłośni wystąpili byli dyrektorzy RWE A. Ross Johnson i Robert Gillette, dyrektor archiwów państwowych prof. Martin Ivanov i dawni pracownicy redakcji bułgarskiej Alex Alexiev, Vladimir Kostov, Dimitar Bochev, Diana Ivanova.

Druga część konferencji koncentrowała się na działaniach bułgarskiego reżymu komunistycznego wymierzonych w RWE. Z referatami wystąpili tu Richard Cummings, b. szef biura bezpieczeństwa RWE w Monachium, prof. Jordan Baev z bułgarskiej grupy badawczej nad zimną wojną (który mówił o współpracy służb specjalnych Układu Warszawskiego w walce z RWE), prof. Maria Deenichina, wicedziekan wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Sofijskiego (o dokumentach bułgarskiej służby bezpieczeństwa związanych z RWE), Maxim Minchev, dyrektor agencji prasowej BTA (o zagłuszaniu RWE) oraz Hristo Hristow, dziennikarz (o specjalnych tajnych akcjach służb bułgarskich przeciw pracownikom RWE).

Służby specjalne bułgarskiego reżymu komunistycznego należały, obok rumuńskiego, do najbardziej aktywnych i brutalnych w zwalczaniu RWE. Najbardziej znana zbrodnia to zamordowanie pisarza i współpracownika bułgarskiej rozgłośni Georgija Markova. Został on w 1978 r. zraniony na ulicy w Londynie pociskiem z trucizną wystrzelonym z broni ukrytej w parasolu. Markov, krytyk i demaskator komunistycznego dyktatora Żiwkowa, zmarł po kilku dniach w męczarniach. Zbrodnia nie została do dziś w pełni wyjaśniona, wyraźne ślady prowadzą jednak do bułgarskich służb wspomaganych przez sowieckie KGB. Sprawie poświęcono wieloletnie śledztwo i liczne publikacje. Badał ją też wspomniany Hristo Hristow, który napisał o niej dwie książki, w tym wydaną w 2008 r. The Double Life of Agent Piccadilly, na podstawie utajnionych wciąż akt bułgarskiego wywiadu udostępnionych dziennikarzowi wyrokiem sądu.

Regularne audycje Rozgłośni Bułgarskiej RWE zaczęły być nadawane z Monachium od 17 października 1951 r. (mniej więcej pół roku wcześniej niż Rozgłośni Polskiej, która ruszyła 3 maja 1952 r.). Pierwsze krótkie i nieregulane audycje pięciu rozgłośni Radia Wolna Europa przygotowywanych w Nowym Jorku rozpoczęły się w połowie 1950 r. Rozgłośnia Bułgarska RWE została zamknięta z końcem stycznia 2004 r.

Współorganizatorami obchodów rocznicy byli m.in.: Uniwersytet Sofijski, Agencja Archiwów Państwowych, Komisja udostępniania akt służby bezpieczeństwa, Muzeum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

zob. też blog Cold War Radios

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.