Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home
Odeszła Włada Majewska
20.05.2011.

18 maja 2011 r. w wieku 100 lat zmarła Włada Majewska, legenda "Lwowskiej fali" i Radia Wolna Europa.

Władysława Majewska jeszcze jako studentka prawa na Uniwersytecie Jana Kazimierza w rodzinnym Lwowie rozpoczęła w 1930 r. współpracę z lwowską rozgłośnią Polskiego Radia. Włada, jak ją nazywano, występowała jako spikerka, piosenkarka i parodystka, a od 1933 r. w niezwykle popularnej audycji satyrycznej "Wesoła lwowska fala" prowadzonej przez Wiktora Budzyńskiego, reżysera i autora tekstów.

Po wybuchu wojny wraz z zespołem artystycznym rozgłośni lwowskiej została ewakuowana do Rumunii a następnie w marcu 1940 r. przez Jugosławię i Włochy do Francji. Po napaści Hitlera na Francję, na małym angielskim frachtowcu, zespół "Lwowskiej fali" ewakuowano do Szkocji. Tam, jako teatralny zespół żołnierski, wszedł w skład 10. Brygady Kawalerii Pancernej gen. Maczka. Przez cały czas - od Rumunii przez Francję do W. Brytanii - zespół występował dla wojska i uchodźców. Łącznie "Fala" dała  podczas wojny ponad 800 występów, ciesząc się niesłabnącą popularnością. Włada Majewska była jedną z jego gwiazd interpretując m.in. przedwojenne szlagiery. Ostatni występ zespołu odbył się w listopadzie 1946 r. w szpitalu wojskowym w Whitechurch.

Po demobilizacji Włada Majewska pozostała na emigracji w Wielkiej Brytanii. W 1946 r. poślubiła Wiktora Budzyńskiego, jednak małżeństwo nie trwało długo. Budzyński przeniósł się do Monachium i od 1952 r. pracował w RWE, prowadząc m.in. "Podwieczorek przy mikrofonie", kontynuację innego przedwojennego kabaretowo-literackiego programu Polskiego Radia. Majewska została natomiast w Londynie, stając się producentem kabaretów literackich Mariana Hemara oraz aktorką w jego teatrze (oboje na fot.).

Z Wolną Europą Włada Majewska związana była od początku, tj. od chwili gdy na przełomie 1951 i 52 r. Jan Nowak-Jeziorański formował nowy zespół polskiej rozgłośni, wówczas Głosu Wolnej Polski. Do pracy w biurze RWE w Londynie Majewską polecił Nowakowi Józef Opieński z BBC jako "kobietę do tańca i do różańca", która "potrafi być aktorką, śpiewaczką, sekretarką, reżyserką - jednym słowem wszystkim". Tak rzeczywiście było, Włada Majewska pełniła wszystkie te role w londyńskim biurze RWE a do tego jeszcze była - jak wspominał Nowak - "zręczną dyplomatką, łagodzącą większe i mniejsze konflikty między nami [w Monachium] a polskim Londynem." (J.Nowak, "Wojna w eterze") Była niezastąpiona i stała się z kolei legendą Wolnej Europy. Jej pełna poświęcenia praca dla RWE trwała 30 lat.

Po odejściu na emeryturę zajęła się opracowaniem spuścizny po Marianie Hemarze, poecie, autorze tekstów satyrycznych. W 1994 r. przyjechała do Warszawy i przekazała Polskiemu Radiu londyńskie archiwa RWE z dźwiękowym zapisem twórczości Hemara. Ostatnie lata spędziła w Domu Polskim "Antokol" w Chislehurst pod Londynem. Tam zmarła 18 maja 2011 r. w wieku 100 lat.

Była honorowana wieloma odznaczeniami w tym: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.