Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home
Jeffrey Gedmin odszedł z RFE/RL
27.02.2011.

Gedmin ustąpił po czterech latach kierowania Radio Free Europe/Radio Liberty w Pradze. Od 1 marca 2011 r. ma objąć funkcję prezesa Legatum Institute w Londynie.

"Było zaszczytem kierowanie instytucją, która ma tak duży wpływ na życie wielu ludzi", powiedział Gedmin. "Odejście z RFE/RL było jedną z najtrudniejszych decyzji w moim zawodowym życiu."

Jeffrey Gedmin, z wykształcenia germanista i lingwista z doktoratem na Georgetown University, objął funkcję prezesa RFE/RL w marcu 2007 r. Wcześniej 6 lat kierował filią Aspen Insitute w Berlinie. W czasie kadencji Gedmina RFE/RL odgrywało istotną rolę podczas kryzysów politycznych w regionach, do których nadaje, w tym w czasie wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008 r., protestów powyborczych w Iranie w 2009 i rewolucji w Kirgistanie w 2010. Wybudowana też została nowa siedziba rozgłośni na obrzeżach Pragi. Redakcje przeniosły się tam z placu Vaclava na początku 2009 r.

Broadcasting Board of Governors, federalna agenda USA nadzorująca amerykańskie rozgłośnie na zagranicę, podała, że z żalem przyjęła rezygnację Gedmina oraz że podjęła międzynarodowe poszukiwania jego następcy. Tymczasowo obowiązki prezesa objął dotychczasowy wiceprezes ds finansowych Michael Marchetti.

Legatum Institute jest think tankiem zajmującym się m.in. badaniem podstaw dobrobytu. Od kilku lat sporządza doroczny Legatum Prosperity Index, porównujący poziom życia w ponad stu krajach.

RFE/RL jest kontynuatorką Radia Wolna Europa/Radia Swoboda nadającego do 1994 r. z Monachium. Od 1995 r. na zaproszenie ówczesnego prezydenta Czech Vaclava Havla działa w Pradze. Obecnie stacja emituje swoje audycje w 28 językach do 21 krajów, w tym do Iraku, Iranu, Afganistanu, dawnych republik ZSRR, a także na Bałkany.

Więcej na stronie RFE/RL

 
następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.