Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home arrow Z prasy arrow Digitalizacja audycji RWE
Digitalizacja audycji RWE
10.12.2010.

Na portalu Polskiego Radia udostępnione zostały zdigitalizowane archiwalne nagrania audycji Rozgłośni Polskiej RWE. Stało się to możliwe dzięki wspólnemu projektowi Polskiego Radia i Narodowego Archiwum Cyfrowego. 

Nagrań audycji RWE posłuchać można w serwisie Polskiego Radia nazwanym "Radia Wolności". link Poza tym są tam audycje polskich redakcji BBC i Radio France Internationale. Uroczysta inauguracja serwisu nastąpiła 13 stycznia 2011 r. Tego dnia odbyła się też w głównej siedzibie Polskiego Radia w Al. Niepodległości w Warszawie okolicznościowa konferencja z udziałem byłych pracowników tych rozgłośni.

Nagrania udostępniane będą sukcesywnie. Początkowo ma to być ok. 10 000 pozycji. Docelowo w serwisie znaleźć się ma łącznie ok. 18 000 nagrań RWE oraz po ok. 1 500 nagrań BBC i RFI. Nagrania mają być zaopatrzone w opisy i wyszukiwarkę według nazwisk, nazw geograficznych i wydarzeń. Obok komentarzy i felietonów mają się tam znaleźć audycje z udziałem świadków historii - wybitnych postaci emigracji politycznej, pisarzy, muzyków czy słynnych zbiegów PRL. Więcej na stronie polskieradio.pl

Digitalizacja archwialnych nagrań auducji Rozgłośni Polskiej RWE rozpoczęła się przed kilkoma miesiącami w efekcie porozumienia między Polskim Radiem i Narodowym Archiwum Cyfrowym. NAC przechowuje kopie ponad 1 600 godzin nagrań polskiej redakcji RWE z lat 1952-1994. Nagrania te zapisane na taśmach magnetycznych a także maszynopisy audycji polskiej rozgłośni zostały sprezentowane przez RWE Archiwom Państwowym w 1996 r. Będą one nadal dostępne do celów badawczych w Zbiorze Nagrań Dźwiękowych NAC w Warszawie. link

Oryginały zachowanych (niestety z lukami) nagrań audycji wszystkich narodowych rozgłośni Radia Wolna Europa i Radia Swoboda (łącznie ok. 80 000 szpul) znajdują się w Hoover Institution w Stanford w USA. link Digitalizacja i udostępnienie online streamów audycji przez Polskie Radio to kolejny etap w udostępnianiu dorobku RWE.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.