Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home
Tablica Jana Nowaka-Jeziorańskiego
11.11.2010.

W dniu święta narodowego 11 listopada prezydent RP Bronisław Komorowski odsłonił w Warszawie tablicę upamiętniającą Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Uroczystość była jednym z elementów obchodów piątej rocznicy śmierci Kuriera z Warszawy i wieloletniego dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. 

Powiększ fot.

Obok prezydenta RP w uroczystości odsłonięcia tablicy udział wzięli m.in.: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, były szef MSZ i przyjaciel Jeziorańskiego Władysław Bartoszewski, ministrowie: obrony Bogdan Klich i spraw zagranicznych Radosław Sikorski, były premier Tadeusz Mazowiecki oraz sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. Wśród publiczności obecni byli przedstawiciele świata kultury i polityki, harcerze.

Uroczystość otworzył dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Adolf Juzwenko. Prezydent Komorowski w wygłoszonym przemówieniu powiedział m.in.:

 fot.: www.prezydent.pl

"Pokolenie Jana Nowaka-Jeziorańskiego było kamieniami przez Boga rzucanymi na szaniec, na którym moje pokolenie - pokolenie Solidarności, budowało wolną Polskę. Ta tablica przypomina o tym, że moralnym fundamentem III Rzeczypospolitej są ci, których patriotyzm mierzył się zdolnością do ofiary i mądrej pracy dla Polski."

Przemawiali również: Hanna Gronkiewicz-Waltz i prof. Władysław Bartoszewski. Tablicę pobłogosławił metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Następnie w asyscie warty honorowej złożono wieńce kwiatów pod tablicą.

Tablica umieszczona została na granitowym cokole na skwerze przy Czerniakowskiej 178 A w Warszawie, obok domu, w którym Nowak-Jeziorański mieszkał w ostatnich latach życia po powrocie w 2002 r. z emigracji na stałe do Polski i w którym znajduje się Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.  W pobliżu stoi też ławka-pomnik (autorstwa Wojciecha Gryniewicza) z siedzącą postacią "Kuriera z Warszawy" odsłonięty w 2006 r. Inicjatorką zarówno tablicy, jak i pomnika jest Hanna Fedorowicz.

Po krótkiej przerwie w Centrum Informacji im. Jana Nowaka Jeziorańskiego odbyła się okolicznościowa konferencja. Jako prelegenci wystąpili: Andrzej Kunert, prof. Andrzej Friszke, Jacek Taylor, wnuk Edwarda Taylora, nauczyciela akademickiego Nowaka-Jeziorańskiego i jego przyjaciel. Spotkanie prowadził Jarosław Kurski, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" i autor książki "Jan Nowak-Jeziorański. Emisariusz wolności".

Prof. Friszke podkreślił m.in. wagę doświadczeń wojennych Nowaka-Jeziorańskiego. Miały one dwojakie znaczenie. Po pierwsze  dały mu znaczny autorytet wśród emigracji polskiej oraz wśród Amerykanów. Obejmując kierownictwo Radia znalazł się zatem Nowak w szczególnym miejscu i na szczególnej pozycji - mógł wpływać na politykę polską i amerykańską. Nikt inny takich możliwości nie miał, mówł prof. Friszke.

Doświadczenia wojenne określiły również sposób działania Nowaka w Radiu, dowodził historyk. Konsekwentnie trzymał on się zasady, że walka z komunistami musi być prowadzona nieustępliwie, ale w taki sposób by nie doprowadzić do zbrojnego powstania, represji i niepotrzebnych ofiar. Informacje, komentarze miały pobudzać nacisk społeczny na władze, stymulować de facto ewolucję systemu. Ta linia polityczna, ten sposób informowania, ta hierarchia wartości przetrwały również po odejściu Nowaka z Radia i utrzymały się jako dominujące zasady działania RWE do 1989 r.


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.