Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home
RFE's 60th anniversary celebration
02.10.2010.

Na spotkaniu z okazji 60 rocznicy nadania pierwszej audycji Radia Wolna Europa, które odbyło się w Waszyngtonie, dzielono urodzinowy tort, wyliczano zasługi Radia w okresie zimnej wojny, ale mówiono także o obecnych zadaniach stacji.

Spotkanie odbyło się 28 września 2010 w siedzibie Newsmuseum w Waszyngtonie dla uczczenia 60 rocznicy nadania 4 lipca 1950 r. pierwszej audycji Radia Wolna Europa. (o rocznicy czytaj też tutaj)
W spotkaniu wzięli m.in. udział przewodniczący Broadcasting Board of Governors (BBG) Walter Isaacson, prezes RFE/RL w Pradze Jeffrey Gedmin, dawni pracownicy Radia Wolna Europa i Radia Swoboda w Monachium. Pozdrowienia i życzenia z okazji rocznicy nadesłali znani politycy, w tym b. prezydent Czech Vaclav Havel, prezydent Afganistanu Hamid Karzai, kongresmeni amerykańscy, działacze organizacji obrony praw człowieka, dawni i obecni działacze opozycji z krajów, do których nadawało lub nadaje Radio Wolna Europa.

W przemówieniu wygłoszonym podczas uroczystości Walter Isaacson mówił m.in.: "Wyzwania przed którymi stoimy w nowej globalnej walce z uciskiem i nietolerancją są dzisiaj równie wielkie jak w czasach zimnej wojny. I tak jak założyciele Radia Wolna Europa odnieśli sukces, tworząc innowacyjne sposoby przekazywania informacji i treści do narodów cierpiących za żelazną kurtyną, podobnie dzisiaj amerykańskie stacje muszą odpowiedzieć na współczesne zagrożenia dla wolności w nowy i twórczy sposób.(...) Ameryka nie może pozwolić sobie na zamknięcie ust przez swoich wrogów", powiedział Isaacson.

Przewodniczący BBG zapowiedział zarazem nowy kierunek amerykańskich programów na zagranicę, który "sięgnie po najnowsze narzędzia i technologie w mediach aby wyprzedzać o krok tych, którzy dążą do zdławienia obiegu niezależnej informacji na świecie". "Nasza tradycyjna rola dostarczania odbiorcom informacji, powinna zostać uzupełniona nowym podejściem, które pobudza sieci społeczne. Tworząc globalne sieci wg modelu każdy z każdym (peer-to-peer), pomożemy w realizacji powszechnego prawa ludzkiego dostępu do swobodnego przepływu informacji", mówił Isaacson. (Całe wystąpienie czytajImage)

Broadcasting Board of Governors nadzoruje finansowane przez USA stacje nadające na zagranicę: RFE/RL, Głos Ameryki (VOA), Radio Free Asia, Radio/TV Marti (nadające na Kubę), Radio Sawa/ Alhurra TV (Bliski Wschód), docierające łącznie do ok. 170 mln ludzi w tygodniu.

Prezes RFE/RL Jeffrey Gedmin, który moderował spotkanie, powiedział m.in., że stacja "pozostaje żywotnym łącznikiem dla narodów żyjących na obszarach objętych wojną i pod autorytarnymi rządami i pragnących rzetelnych, wiarygodnych informacji".

RFE/RL z siedzibą w Pradze, będące kontynuatorem Radia Wolna Europa/Radia Swoboda w Monachium, nadaje obecnie programy w 28 językach do 21 krajów w Europie i na Bliskim Wschodzie, w tym do Iraku, Iranu i Afganistanu.

Bliższe informacje o uroczystości w Waszyngtonie na stronie RFE/RL link

Fot. ze strony RFE/RL

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.