Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home
Odznaczenia dla dziennikarzy RWE
18.09.2010.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył 17 września 2010 ordery i odznaczenia osobom zasłużonym we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce poza granicami kraju, w tym kilkunastu dziennikarzom RWE.

Uroczystość odbyła się w rocznicę powołania do życia ogólnopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Wśród odznaczonych "za wybitne zasługi w działalności na rzecz wspierania przemian demokratycznych w Polsce, za niesienie pomocy humanitarnej Polakom w czasie stanu wojennego, za działalność społeczną" znalazło się kilkadziesiąt osób wspomagających Kraj na emigracji. Odznaczenia przyznał postanowieniem z dn. 11.12.2009 (Monitor Polski z dn. 29.4.2010) prezydent Lech Kaczyński.

Odznaczeni dziennikarze Radia Wolna Europa:

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Aleksandra Stypułkowska (pośmiertnie) i Zygmunt Michałowski.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski: Tadeusz Kryska-Karski, Marek Walicki, Jan Tyszkiewicz (pośmiertnie).

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej: Karol Wagner (pośmiertnie).

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski: Andrzej Borzym, Piotr Dmochowski-Lipski, Marek Łatyński (pośmiertnie), Wiesław Wawrzyniak, Maciej Wierzyński.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski: Stanisław Deja, Krzysztof Klimiuk, Danuta Pacyńska-Drzewińska, Marek Pieczyński, Marek Tabin, Tadeusz Zachurski.

Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej: Lech Tresowski.

ord_1.jpgord_1.jpgord_1.jpg

Kliknij jedno ze zdjęć aby obejrzeć galerię fotografii z uroczystości. Fot. Kancelaria Prezydenta RP

"Nic nie może dawać większej radości niż wyróżnienie w imieniu całej Polski tych, którzy dla wolności polskiej zrobili dużo" – mówił prezydent tuż po wręczeniu odznaczeń.

Dziękował odznaczonym za ich działania i postawę na "rzecz wolności Polski i świata". "Chciałem podziękować, także za wspólną walkę o tę wolność" - dodał.

Prezydent dodał, że gdy wręczał odznaczenia, myślał "co by było, gdyby nie było tej najpierw garstki, potem licznej grupy ludzi odważnych i kochających wolne słowo, bez którego trudno po prostu żyć normalnie; co by było, gdyby nie przetrwały wartości, wiedza, znajomość historii, znajomość problemów, znajomość świata, połączona z wolą zmieniania świata na lepsze".

"Mam świadomość, że odznaczyłem tych, którzy często w niekoniecznie licznych, wielkich oddziałach, ale wtedy, gdy trzeba było, byli po słusznej stronie, mieli odwagę działania i mają wielkie, wielkie zasługi na rzecz polskiej wolności. Za to państwu serdecznie dziękuję" - powiedział prezydent.

W uroczystości wzięli udział m.in. minister w Kancelarii Premiera Władysław Bartoszewski, szef KRRiT Jan Dworak, posłowie: Bogdan Lis i Longin Komołowski.

Po wręczeniu odznaczeń odbyło się w salach recepcyjnych pałacu przyjęcie z udziałem Prezydenta, odznaczonych i towarzyszących im osób oraz gości.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.