Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home
Nagroda Nowaka-Jeziorańskiego dla Balcerowicza PDF Drukuj
05.06.2010.

Profesor Leszek Balcerowicz otrzymał Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego za rok 2010. W uzasadnieniu kapituła nagrody oznajmiła, że przyznaje ją laureatowi za "wiedzę, odwagę i skuteczność w przeprowadzeniu polskiej gospodarki od komunizmu do kapitalizmu".

Uroczystość odbyła się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu tradycyjnie 4 czerwca, w rocznicę czerwcowych wyborów 1989 r. Nagrodę wręczali: dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, członkowie Kapituły.

Prof. Leszek Balcerowicz przyjechał na galę w siedziebie Zakładu im. Ossolińskich z egzemplarzem "Kuriera z Warszawy", zbioru wspomnień Jana Nowaka-Jeziorańskiego z czasów II wojny światowej, wydanego w podziemiu.

"Gdy czytałem ją w ponurych latach 80., do głowy mi nie przyszło, że kiedyś poznam jej autora", mówił w krótkim przemówieniu laureat. "Pamiętam nasze pierwsze spotkanie, a potem wiele kolejnych. Jan Nowak-Jeziorański był człowiekiem wielkiej mądrości, energii i niezłomnej woli, znakomitym ekonomistą. Doskonale rozumiał, że niektóre choroby gospodarcze wymagają szybkiej terapii. Przeprowadzenie reformy gospodarczej było możliwe m.in. dlatego, że ludzie tacy, jak Jan Nowak-Jeziorański mnie wspierali."

Prof. Balcerowicz jest siódmym laureatem wrocławskiej nagrody, ustanowionej w 2004 r. przez samego Jana Nowaka-Jeziorańskiego wspólnie z Miastem Wrocław, Uniwersytetem Wrocławskim, Zakładem Narodowym im. Ossolińskich i Kolegium Europy Wschodniej. Wyróżnienie to otrzymują osoby i instytucje, które miały znaczący udział w obaleniu komunizmu, odzyskaniu przez Polskę niepodległości i przyczyniają się do budowy polskiego społeczeństwa obywatelskiego.

W poprzednich latach Nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego uhonorowano: Tadeusza Mazowieckiego - pierwszego niekomunistycznego premiera Polski, George'a Busha - 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Stanisława Szuszkiewicza - pierwszego prezydenta niepodległej Białorusi, kardynała Jean-Marie  Lustigera - metropolitę Paryża, Siergieja Adamowicza Kowaliowa - rosyjskiego obrońcę praw człowieka i Vaclawa Havla - pierwszego prezydenta Republiki Czeskiej.

Nagrodę stanowią: statuetka autorstwa prof. Jacka Dworskiego, dyplom honorowy, czek w wysokości 10 000 Euro.

 fot.: http://www.kew.org.pl/

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.