Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home
Światowe echa zbrodni katyńskiej

W dyskusji zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej,  dr Witold Pronobis mówił o roli polskiej emigracji oraz Radia Wolna Europa w badaniu i ujawnianiu prawdy o Katyniu.

W Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Warszawie, w ramach przeglądu filmów dokumentalnych "Echa Katynia", pokazany został 12.4.2010 film „The Soviet Story”. Po filmie odbyła się dyskusja panelowa zatytułowana: Katyń w odbiorze społeczności międzynarodowej – światowe echa katyńskiej zbrodni. Wystąpili: reżyser filmu Edvin Snore, historyk dr Witold Pronobis, członek polsko-rosyjskiej komisji ds trudnych dr Sławomir Dębski, wydawca Piotr Jegliński. Dyskusję prowadził dr Łukasz Kamiński, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN.

Spotkanie zaplanowane jeszcze przed katastrofą pod Smoleńskiem odbyło się mimo przejściowych wahań organizatorów. Rozpoczęło się od minuty ciszy dla uczczenia pamięci prezesa IPN Janusza Kurtyki i innych ofiar katastrofy 10 kwietnia.

Film łotewskiego reżysera Edvina Snore'a  „The Soviet Story” z 2008 r.,  wskazuje na analogie i wzajemne wpływy między systemami nazistowskim i komunistycznym, w tym w zakresie masowych, zorganizowanych zbrodni. Była to polska prapremiera filmu, choć, według reżysera, zakupiła go już jakiś czas temu TVP, ale do tej pory nie wyemitowała.

W swoim wystąpieniu Witold Pronobis, historyk, dawny dziennikarz RWE, przypomniał jak dużą rolę w wyjaśnianiu, dokumentowaniu i upamiętnianiu zbrodni katyńskiej miała emigracja, w tym Radio Wolna Europa. W jego opinii badania emigracyjnych historyków pozwoliły w zasadzie całkowicie zrekonstruować zbrodnię katyńską. Późniejsze dokumenty uzupełniały lub potwierdzały ich ustalenia. Radio Wolna Europa co rok przypominało zbrodnię i czciło pamięć jej ofiar. Jest też źródłem ważnych dokumentów w postaci nagrań ze świadkami historii, w tym np. gen. Andersem, prof. Swianiewiczem, Józefem Czapskim i in. Witold Pronobis zwrócił uwagę, że nie korzysta się z tych dokumentów i w ogóle zapomina o zasługach emigracji w wyjaśnianiu i upamiętnianiu Katynia.

Dr Sławomir Dębski podkreślił zasługi rosyjskiej opozycji, w tym stowarzyszenia "Memoriał", w ujawnianiu prawdy o Katyniu.

Piotr Jegliński wydawca "Editions Spotkania" wspominał o okolicznościach wydania niezwykłej książki "Pamiętniki znalezione w Katyniu" wydanej w Paryżu w 1990 r.

W ramach przeglądu "Echa Katynia" zaprezentowano w Centrum Edukacyjnym IPN w dniach 12-16.4. siedem filmów polskich i zagranicznych reżyserów. Poza „The Soviet Story” Edvina Snore'a, znalazły się tam:„Las katyński” Marcela Łozińskiego, „Film znaleziony w Katyniu” Józefa Gębskiego, „596 Dni” Bożeny Klimus i Jana Zuba, „Gdzie rosną poziomki?” Anny Ferens, „The Skull from Katyn” (Czaszka z Katynia) Dunki Lisbeth Jessen,  „Zločin Jménem Katyň” (Zbrodnia zwana Katyń) Petry Vselichovej z Czech. Pokazom towarzyszyły spotkania z twórcami filmów i historykami.  

Fot. (od lewej) Dr Witold Pronobis, dr Łukasz Kamiński

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.