Migawki/zajawki

Archiwa
 

Spory polsko-amerykańskie w RWE

czytaj
 
Home arrow Lektury arrow Wystawa w Bibliotece Reagana o upadku Muru
Wystawa w Bibliotece Reagana o upadku Muru
24.10.2009.

Z okazji 20 rocznicy upadku muru berlińskiego okolicznościową wystawę przygotowano w Bibliotece Ronalda Reagana – prezydenta USA, który walnie przyczynił się do tego epokowego wydarzenia.

Wystawa zatytułowana „Upadek Muru – 20 rocznica” otwarta została 15 października 2009 w The Ronald Reagan Presidential Foundation & Library w Simi Valley w Kalifornii. strona Biblioteki  

Jednym z ciekawszych eksponatów na wystawie jest gryps wysłany do prezydenta Reagana z jednego z sowieckich gułagów. Gryps podpisany przez grupę kobiet-więźniarek gratuluje Reaganowi ponownego wyboru na prezydenta i życzy Stanom Zjednoczonym sukcesów na drodze do umocnienia wolności i poszanowania praw człowieka.

Gryps napisany na cienkiej bibułce i przemycony z gułagu, dotarł najpierw, na wiosnę 1985 r., do Radia Wolna Europa/Radia Swoboda w Monachium. Ówczesny prezes RFE/RL James Buckley przekazał go wkrótce potem osobiście prezydentowi Reaganowi podczas spotkania w Białym Domu.

Informacje jakie się zachowały na temat tego niezwykłego listu są skąpe. Nieco więcej jest na stronie Kima Elliota o międzynarodowej radiofonii. zobacz

Wśród innych eksponatów na wystawie znalazły się też oryginalne karty z tekstem słynnego przemówienia Reagana pod Bramą Brandenburską 12 czerwca 1987 r., w którym prezydent USA wzywał Gorbaczowa: „Panie Gorbaczow, niech pan otworzy tę Bramę. Niech pan zburzy ten mur.”

Nagranie video tego znakomitego, śmiałego przemówienia „Wielkiego Komunikatora” na stronie Biblioteki. obejrzyj

Fragment na fot. obok: powiększ fot.
Jest jeden gest, który Sowieci mogą wykonać, który byłby jednoznacznie odczytany i mógłby radykalnie pomóc sprawie wolności i pokoju. Panie sekretarzu generalny Gorbaczow, jeśli dąży pan do pokoju, jeśli chce pan dobrobytu dla Związku Radzieckiego i Europy Wschodniej, jeśli pragnie pan liberalizacji: niech pan przybędzie pod tę bramę. Panie Gorbaczow, niech pan otworzy tę bramę. Panie Gorbaczow, niech pan zburzy tę bramę.           
Rozumiem lęk przed wojną oraz ból podziału, dręczące ten kontynent.  Zapewniam was, że mój kraj dołoży starań aby przezwyciężyć te obciążenia. Jest oczywiste, Zachód musi przeciwstawić się sowieckiej ekspansji. Dlatego musimy utrzymywać obronę o niepodważalnej sile.

Wezwanie do obalenia muru berlińskiego odgradzającego wschodnią od zachodniej części miasta, a symbolicznie państwa komunistyczne od demokratycznych, Ronald Reagan powtarzał wielokrotnie, przed i po przemówieniu pod Bramą Brandenburską. I konsekwentnie dążył do tego aby zostało spełnione.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.