Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home
Radio Wolna Europa, tutaj

W Rumunii w przeddzień 20 rocznicy rewolucji i obalenia reżymu Ceuasescu rozpoczęto kampanię na rzecz powołania w Bukareszcie Centrum Badań i Dokumentacji Radia Wolna Europa.

Kampanię na rzecz Centrum podjął Rumuński Instytut Historii Najnowszej (IRIR) we współpracy z dawnymi dziennikarzami Rozgłośni Rumuńskiej Radia Wolna Europa. Inicjatywę poparły następnie liczne osobistości świata nauki i kultury.

Inicjatorzy kampanii piszą w apelu o powołanie ośrodka, że finansowane przez USA Radio Wolna Europa odegrało znaczącą rolę w najnowszej historii Rumunii. „Podwaliny do obalenia totalitarnych rządów i wkroczenia na drogę wolności i demokracji były w dużej mierze rezultatem audycji RWE”, stwierdza apel. „Historia Rumunii w drugiej połowie ubiegłego wieku a także cierpienia rumuńskiego społeczeństwa pod rządami totalitarnymi nie mogą być badane i zrozumiane bez Radia Wolna Europa.”

Celem Centrum Badań i Dokumentacji Radia Wolna Europa ma być stworzenie archiwum audycji i dokumentów rumuńskiej rozgłośni RWE oraz udostępnienie go badaczom, studentom, dziennikarzom i szerokiej publiczności. Pierwszym krokiem byłoby skopiowianie taśm i skryptów znajdujących się w archiwum RWE w Hoover Institution w Stanfordzie w Kalifornii i sprowadzenie ich do Bukaresztu. Stąd hasło kampanii EUROPA LIBERA, AICI [Radio Wolna Europa, tutaj], nawiązujące też do zapowiedzi programów Tu, Radio Wolna Europa.

W przyszłości Centrum zamierza powołać również szkołę dziennikarstwa radiowego, nawiązującą do „profesjonalnych standardów i demokratycznych tradycji RWE”.

Inicjatywę popierają m.in. dwaj byli prezydenci Rumunii Emil Constantinescu i Ion Iliescu.

Więcej informacji na stronie IRIR http://www.irir.ro/

Radio Wolna Europa było niezwykle popularne w Rumunii. Było tam nazywane Radiem Bukareszt II i osiągało niezmiennie ponad 50-procentową słuchalność. Działo się tak m.in. dlatego, że w okresie rządów Ceausescu, który pozował wobec Zachodu na liberała, RWE nie było zagłuszane, ale zarazem mimo drastycznych prześladowań za słuchanie zachodnich rozgłośni czy współpracę z nimi. Rumuńskie służby stały zapewne za kilkoma zamachami na życie dziennikarzy Rozgłośni. Zostało potwierdzone, że reżym Ceausescu zlecił wykonanie zamachu bombowego na siedzibę Radia w Monachium w lutym 1981 r. Wykonawcą była terrorystyczna grupa Ramíreza Sáncheza, zwanego Carlosem albo Szakalem. W 2001 r. ówczesny prezydent Iliescu przyznał, że za zamachem stały rumuńskie władze komunistyczne.

Rozgłośnia Rumuńska działała najdłużej ze wszystkich rozgłośni Radia Wolna Europa. Inauguracja nastąpiła w lipcu 1950 r., regularny program ruszył w maju 1951, nadawanie zakończono w lipcu 2008 r. zob. Zamilkła Rozgłośnia Rumuńska RWE

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.