Logowanie






Nie pamiętam hasła!
Home
Pro memoria Jana Nowaka-Jeziorańskiego

20 stycznia, 2010 r. minęło pięć lat od śmierci  Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Grupa przyjaciół  legendarnego dyrektora RWE, na czele z prof. Władysławem Bartoszewskim, przygotowała program obchodów tej rocznicy w Warszawie i we Wrocławiu.

O programie obchodów poinformowali na konferencji prasowej 15.1.2009 w Ratuszu Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz przewodniczący Komitetu Honorowego Obchodów prof. Władysław Bartoszewski.

Obchody rozpocznie spotkanie zatytułowane Co po Janie Nowaku-Jeziorańskim? Refleksje w 5. rocznicę śmierci Kuriera z Warszawy 18 stycznia o godz. 18 w Radio Cafe, Warszawa, ul. Nowogrodzka 56.
powiększ fot.

We wtorek 19 stycznia o godz. 19 w Katedrze św. Jana Chrzciciela na Świętojańskiej 8 odbędzie się uroczysta msza św. za duszę ś.p. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Mszę odprawi abp Kazimierz Nycz a homilię wygłosi abp Józef Życiński.

W środę 20 stycznia uroczystości rozpoczną się o godz. 12 złożeniem kwiatów na grobie Jana Nowaka-Jeziorańskiego na cmentarzu Stare Powązki – 7 kwatera, VII rz, 30 grób, wejście od bramy św. Honoraty.

Tego samego dnia między godz. 12 a 17 w Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, w Sali z Liberatorem, odbędzie się przegląd filmów o Janie Nowaku-Jeziorańskim. Obejrzeć będzie można m.in.: Opowieść o Wolnej Europie, w reż. Jolanty Kessler-Chojeckiej, Kurier z Warszawy 60 lat później, w reż Andrzeja Wajdy, Jan Nowak – świadek historii, w reż. Ireneusza Englera, Emisariusze, w reż. Antoniego Staśkiewicza, Kolekcjoner, w reż. Czesława Czaplińskiego i Krzysztofa Strykiera.

Wieczorem, również w Muzeum Powstania Warszawskiego, o godz. 18 rozpocznie się spotkanie podczas którego Nowaka-Jeziorańskiego wspominać będą przyjaciele. Później wyświetlony zostanie film Jolanty Kessler-Chojeckiej Pseudonim Jan Nowak (wejście tylko za zaproszeniami).

Obchody kontynuowane będą latem i jesienią w Warszawie i we Wrocławiu. 11 czerwca odbyć się ma na Uniwersytecie Warszawskim konferencja naukowa poświęcona Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu zatytułowana Jan Nowak-Jeziorański, kurier Armii Krajowej, redaktor Radia Wolna Europa, polityk.

W dniach 12-13 czerwca (sobota-niedziela) w godz. 11-20 Dom Spotkań z Historią (Karowa 20 w Warszawie) planuje „weekend z Janem Nowakiem-Jeziorańskim” – szereg imprez zatytułowanych Być jak Jan Nowak. W sobotę odbyć się ma m.in. na skwerze u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej widowisko mulimedialne Jan Nowak-Jeziorański. Polska wypowiedziana. Poza tym projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, warsztaty multimedialne dla młodzieży ze szkół i drużyn harcerskich im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Natomiast we Wrocławiu odbędzie się 4 czerwca  w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich uroczystość wręczenia dorocznej Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
 
Między 26 października a 13 listopada czynna będzie wystawa plenerowa Jan Nowak-Jeziorański we Wrocławiu.
 
11 listopada nastąpi otwarcie Gabinetu Jana Nowaka-Jeziorańskiego w nowopowstającym muzeum Ossolineum na wrocławskim Rynku w kamienicy pod Złotym Słońcem.

Koordynatorem obchodów jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Szczegółowy program obchodów można znaleźć na bogato opracowanej stronie internetowej http://www.nowak-jezioranski.pl/ 
 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.