Top Module Empty
Medal wdzięczności
27.12.2009.

Europejskie Centrum Solidarności chce w 2010 r., w 30 rocznicę powstania „Solidarności”, wręczyć Medale Wdzięczności osobom, które za granicą wspierały Związek i opozycję demokratyczną w Polsce w latach 80. Każdy może zgłosić kandydatów do medalu. 

"Zwycięstwo Solidarności i upadek sowieckiego imperium byłyby znacznie trudniejsze, gdyby nie pomoc wielu ludzi dobrej woli z całego świata. To oni w latach 80. organizowali ofiarnie działające komitety wsparcia Solidarności i - szerzej - opozycji demokratycznej w Polsce. Z całego świata docierała do nas pomoc charytatywna, przesyłane były pieniądze, sprzęt medyczny, poligraficzny i radiowy" – stwierdza komunikat ECS o ogłoszeniu nagrody.

Dyrektor ECS, o. Maciej Zięba, napisał natomiast w oświadczeniu przekazanym mediom: "Chcemy w ten sposób wyrazić wdzięczność dla tych, często nieznanych, przyjaciół polskiej wolności i solidarności. Pragniemy także twórczo wykorzystać ich potencjał w przyszłości jako przyjaciół naszego kraju".

Szef ECS przypomniał, że w latach 80. opozycja demokratyczna w Polsce otrzymywała wsparcie z całego świata w formie pomocy charytatywnej, pieniędzy, sprzętu medycznego, poligraficznego i radiowego. „Poznałem wielu obcokrajowców, którzy wspierali związek i Polskę w tamtych czasach. Z zamiarem ich uhonorowania nosiłem się od dawna, bo czułem żal, że do tej pory im nie podziękowaliśmy”, powiedział o. Zięba.

W kapitule medalu, który roboczo nazwany został Medalem Wdzięczności, zasiada 14 osób: Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Zbigniew Bujak, Mirosław Chojecki, Władysław Frasyniuk, Tadeusz Jedynak, Stefan Jurczak, Bogdan Lis, Andrzej Milczanowski, Janusz Pałubicki, Jan Rulewski, Grażyna Staniszewska, Danuta Winiarska-Kuroń.

Medalem uhonorowani mają być tylko cudzoziemcy. Kandydatów do odznaczenia może zgłosić każdy. Należy jedynie opisać kandydata, jego działalność, uzasadnić wybór i podać swoje dane. Zgłoszenia należy przysyłać do 31 marca 2010 roku, na adres mailowy ECS - Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

formularz / komunikat

Medale mają zostać wręczane lub przesyłane pocztą w sierpniu, 30 lat po narodzinach "S".

 
« poprzedni artykuł
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.