Migawki/zajawki

Archiwa
 

Spory polsko-amerykańskie w RWE

czytaj
 
Home arrow Wydarzenia arrow Kongres USA uczcił 60 rocznicę RWE
Kongres USA uczcił 60 rocznicę RWE PDF Drukuj Email

Kongres Stanów Zjednocznych uczcił 60 rocznicę powstania Radia Wolna Europa, przyjmując 4.11.2009 uchwałę wyrażającą uznanie dla wytrwałego trwania przez stację przy wartościch demokratycznych zarówno w przeszłości, jak i obecnie.

Uchwała wyraża uznanie Radiu Wolna Europa i Radiu Swoboda za wkład w propagowaniu idei wolności i suwerenności na świecie a także poważanie dla wszystkich pracowników i dziennikarzy RWE i RS za poświęcenie w przekazywaniu wyważonych, niewypaczonych informacji narodom żyjącym pod rządami represyjnych reżymów.

Inicjatorka uchwały Ileana Ros-Lehtinen, republikanka z Florydy, urodzona na Kubie, określiła w swoim wystąpieniu rekomendacyjnym dziennikarzy RWE i RS bohaterami walczącymi z determinacją o wolność.

Uchwała wymienia przykłady szykan i ataków na Radio oraz jego pracowników ze strony wrogich demokracji reżymów. Przypomina również wyrazy uznania i podziękowań dla Radia ze strony dawnych opozycjonistów a dziś mężów stanu, w tym Lecha Wałesy i Vaclava Havla. Tekst cytuje sławne już powiedzenie Lecha Wałesy, który zapytany o rolę RWE w odzyskaniu przez Polskę suwerenności odpowiedział: „A czy możliwa byłaby Ziemia bez Słońca”.

Uchwała wskazuje, że po odegraniu ważnej roli w obaleniu komunizmu w Europie Wschodniej i ZSRR RWE i RS kontynuują misję dostarczania niezależnych informacji i opinii do krajów, w których wolne media są niedopuszczane albo dopiero powstają.

Narodowy Komitet Wolnej Europy, przekształcony później w Komitet Wolnej Europy, powołał Radio Wolna Europa w listopadzie 1949 r. z siedzibą w Nowym Jorku. Inauguracja stacji nastąpiła 4 lipca 1950 r. programem Głosu Wolnej Czechosłowacji. Pierwszy program Głosu Wolnej Polski nadany został 4 sierpnia 1950 r.

W Polsce utarło się obchodzenie rocznicy Radia Wolna Europa odwołującej się do daty 3 maja 1952 r., tj. dnia inauguracji programu Głosu Wolnej Polski z Monachium.

Pełny tekst uchwały Kongresu czytaj

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

euro|topics

© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.