Migawki/zajawki

Archiwa
 

Spory polsko-amerykańskie w RWE

czytaj
 
Home arrow Lektury arrow Pamięci Jamesa F. Browna
Pamięci Jamesa F. Browna PDF Drukuj Email
08.12.2009.

W licznych zachodnich mediach ukazały się wspomnienia o Jamesie F. Brownie, byłym dyrektorze Radia Wolna Europa, który zmarł w wieku 81 lat 19.11.2009. Materiały zamieściły m.in. 'New York Times' i BBC 4.

James Franklin Brown był obywatelem brytyjskim, z wykształcenia historykiem, specjalizującym się w historii Europy Wschodniej. Pracę w RWE rozpoczął wkrótce po Rewolucji Węgierskiej 56 i po zmianach programowych oraz personalnych jakie wówczas nastąpiły w Radiu. Po fali krytyki pod adresem stacji - zarówno wobec redakcji węgierskiej, jak i dyrekcji amerykańskiej - za zbyt emocjonalne, wzbudzające fałszywe nadzieje audycje nastąpiła zmiana linii politycznej Radia. Uznano, że nie rewolucja lecz stopniowe reformy wychodzące ze struktur partii są najbardziej realną drogą do liberalizacji i zmian w gospodarce w krajach satelickich Moskwy.

Brown zaczął pracę w RWE w dziale badań. W 1969 r. został szefem tego działu. W 1976 r. mianowany został zastępcą dyrektora RWE a dwa lata później dyrektorem generalnym stacji. Za jego kadencji powstała w Polsce „Solidarność”. Był entuzjastą ruchu, ale w programie zalecał wstrzemięźliwe, rzetelne informowanie, bez zaostrzania konfliktu. Odszedł w 1983 r. po objęciu rządów przez administrację Reagana i po kolejnej zmianie ekipy kierowniczej i linii programowej Radia. Po odejściu Brown mówił w wywiadzie prasowym o „politycznych różnicach na temat sposobu kierowania Radiem przez administrację Reagana”

W 2002 r. James F. Brown odznaczony został przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej za wybitne zasługi w działalności na rzecz Polski.

Nekrolog w 'New York Timesie' ukazał się w wydaniu z dn. 7.12.2009. czytaj

BBC 4 nadało wspomnienie 11.12.2009 posłuchaj  między 11 a 18 minutą audycji.

Fot. Archiwum RFE/RL

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.