Migawki/zajawki

Archiwa
 

Spory polsko-amerykańskie w RWE

czytaj
 
Home arrow Lektury arrow Saddam planował zamach na RFE/RL w Pradze
Saddam planował zamach na RFE/RL w Pradze PDF Drukuj Email
02.12.2009.

Czeski wywiad ujawnił, że iracki dyktator Saddam Hussein zlecił w 2000 r. dokonanie zamachu na siedzibę RFE/RL w Pradze.

Rewelacje o planowanym zamachu ujawnił rzecznik Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa (BIS), czyli czeskiego wywiadu, w programie telewizji Nova 29 listopada 2009. Kiedy atak miał być przeprowadzony rzecznik nie podał. Z relacji wynikało, że czeski wywiad dowiedział się od swojego agenta o tych planach i ostrzegł jesienią 2000 r. ambasadę iracką, że jest w posiadaniu informacji o spisku. Wkrótce po tym z Czech wydalono sześciu irackich dyplomatów, którym postawiono zarzut szpiegostwa. Po obaleniu Saddama Husseina ambasada iracka wydała czeskim władzom broń, której miano użyć w zamachu.

Broń przemycili do Czech iraccy agenci w samochodzie z numerami dyplomatycznymi. Atak miał zostać dokonany granatnikiem przeciwpancernym RPG 7 z okna budynku stojącego w odległości 80 m naprzeciw ówczesnej siedziby RFE/RL w centrum Pragi przy placu Wacława. Poza tym zamachowcy dysponowali kilkoma karabinami maszynowymi kałasznikowa, karabinami z tłumikami, 11 pistoletami i dużym zapasem naboi. Prawdopodobieństwo ofiar w ludziach przy ataku tego typu bronią było duże.

Wykonawcami zamachu mieli być iraccy agenci z dyplomatycznymi paszportami. "Saddam Husein zlecił swojemu wywiadowi w gwałtowny sposób przerwać irackie audycje Radia Wolna Europa i przeznaczył na tę operację znaczne środki finansowe" - powiedział rzecznik czeskiego wywiadu.

W opinii prezesa RFE/RL Jeffreya Gedmina, rewelacje o planowanym zamachu są kolejnym dowodem wrogości totalitarnych reżymów wobec niezależnych mediów. „Myślę, że ta historia ilustruje w sposób żywy i bolesny jak daleko niektórzy są gotowi się posunąć – aż do morderczych kroków – żeby uniemożliwić to, co wszyscy uważamy za oczywiste, to jest swobodny przepływ wiarygodnych, rzetelnych informacji”, powiedział Gedmin.

Amerykańska administracja nie zajęła publicznie stanowiska wobec tych rewelacji. A nasuwają się istotne pytania: czy Saddam Hussein był jednak zagrożeniem dla Zachodu, jakie miał powiązania z terroryzmem?

Po zamachach 11 września 2001 rządy Czech i USA postanowiły przenieść siedzibę stacji z centrum miasta na jego obrzeża w miejsce, które może być lepiej chronione. Wybudowano nowy super zabezpieczony budynek w dzielnicy Hagibor. Redakcje przeniosły się do niego na wiosnę 2009 r. z dawnego budynku parlamentu udostępnionego stacji od 1995 r. przez prezydenta Vaclava Havla. 

Warto przypomnieć, że inny dyktator Nicolae Ceausescu, rządzący komunistyczną Rumunią, zlecił zamach na siedzibę Radia Wolna Europa/Radia Swoboda w Monachium. Dokonała go terrorystyczna grupa Carlosa zwanego Szakalem 21 marca 1981 r. Kilkudziesięciokilogramowa bomba wyrządziła poważne szkody w budynku i spowodowała obrażenia 4 osób. Główni sprawcy zostali schwytani, ale skazano ich za inne zbrodnie. Zamachu na RWE/RS nie udało im się udowodnić. To, że reżym Ceausescu zlecił atak potwierdziły władze rumuńskie w 2001 r.

RFE/RL, które jest kontynuatorką Radia Wolna Europa/Radia Swoboda nadającego do 1994 r. z Monachium, rozpoczęło programy do Iraku w 1998 r. Obecnie stacja emituje swoje audycje w 28 językach do 20 krajów, w tym, poza Irakiem, do Iranu, Afganistanu, dawnych republik ZSRR, a także na Bałkany.

Na zdjęciach dawna i nowa siedziba RFE/RL w Pradze. Fot. RFE/RL

Więcej informacji na stronie RFE/RL kliknij

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.