Migawki/zajawki

Archiwa
 

Spory polsko-amerykańskie w RWE

czytaj
 
Home arrow Wydarzenia arrow Zmarł Jan Tyszkiewicz
Zmarł Jan Tyszkiewicz PDF Drukuj Email

7.11.2009 zmarł w wieku 82 lat Jan Tyszkiewicz, wieloletni dziennikarz RWE, kompozytor. Prowadził m.in. audycję "Randez-vous o 6,10", która przysporzyła popularności Jemu i Radiu Wolna Europa.


Jan Tyszkiewicz urodził się 19.4.1927 r. Był trzecim spośród piątki dzieci Władysława Tyszkiewicza i Róży (z d. Tarnowskiej). Dzieciństwo spędził w rodzinnym majątku Tyszkiewiczów w Tarnawatce k. Tomaszowa Lubelskiego. Po wkroczeniu we wrześniu 1939 r. wojsk sowieckich opuścił z matką i rodzeństwem Polskę. Ojciec, który pozostał w Tarnawatce został wkrótce potem aresztowany i zginął w więzieniu KGB w Kijowie w 1940 r. Jan wraz z rodziną przedostał się przez Rumunię i Węgry do Jugosławii. Tam zaczął chodzić do gimnazjum polskiego. Po wkroczeniu w połowie 1943 r. do Chorwacji wojsk niemieckich został aresztowany. Od początku 1944 r. do końca wojny był więźniem obozu koncentracyjnego Dachau. Po krótkim pobycie we Włoszech w II Korpusie gen. Andersa trafił do Gimnazjum Wojskowego w Szkocji gdzie uzyskał maturę. Następnie zaopiekował się nim stryj, Michał Tyszkiewicz, mąż Hanki Ordonówny. W latach 1950-55 studiował kompozycję w londyńskim  konserwatorium Royal College of Music.

Pracę w RWE rozpoczął w 1955 r. początkowo jako spiker i realizator programów w stacji retransmisyjnej w Lizbonie a od 1961 r. w Monachium jako współtwórca i redaktor działu muzyczno-rozrywkowego RWE. Prowadził bardzo popularne audycje muzyczne, w tym "Randez-vous o 6.10", "Godzina bez kwadransa", "Świat muzyki, filmu i teatru". W programach tych Jan Tyszkiewicz prezentował nagrania niedostępnej w Polsce muzyki popularnej, przeprowadzał wywiady z dziesiątkami zachodnich, a po 1989 r. także polskich, gwiazd muzyki, filmu i teatru. Robił to przy tym z wielką kulturą i talentem radiowym. Jego audycje przyczyniły się do zwiększenia słuchalności Rozgłośni Polskiej RWE, zwłaszcza wśród młodych słuchaczy, którzy z czasem stawali się odbiorcami audycji politycznych. Po 37 latach pracy w RWE przeszedł w 1992 r. na emeryturę. Nadal współpracował jednak z RWE a także Polskim Radiem i TVP.

Jan Tyszkiewicz był uzdolnionym kompozytorem, m.in autorem suity "Song for a better tomorrow" ("Modlitwa dziecka o lepsze jutro"), wykonanej uroczyście w październiku 1993 r. w Kościele Mariackim w Krakowie a  także podczas uroczystości 50. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Hyde Parku w Londynie w obecności królowej Elżbiety II i głów 70 państw. Napisał ok. 150 piosenek i trzy książki, w tym wspomnieniową, zatytułowaną "Arystokrata bez krawata", w której otwarcie pisał o swoich sukcesach, podbojach, ale i słabościach. O popularności Jana Tyszkiewicza w kraju świadczy jego benefis zorganizowany przez krakowski Teatr STU emitowany w Programie 2 TVP w 2000 r. z udziałem wielu gwiazd i osobistości, w tym Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Jaś, jak Go nazywaliśmy często, był szalenie lubiany w zespole. Był zawsze przyjazny dla wszystkich, lubił i potrafił żartować, także z siebie; miał nienaganne maniery, nie wchodził w konflikty, próbował rozładowywać powstające napięcia, był zawsze gotów do pomocy. Pozostanie w naszej pamięci jako uroczy człowiek, wspaniały kolega i mistrz w swoim fachu.

Przypadek sprawił, że 7.11.2009 była mowa o wkładzie Jana Tyszkiewicza w dorobek RWE podczas konferencji „Radio Wolna Europa w walce z komunizmem”, która odbywała się w Warszawie. Mówił o tym Lechosław Gawlikowski w referacie „Rola muzyki młodzieżowej w programach RWE”. Nie wiedzieliśmy wtedy o Jego śmierci.

Pogrzeb Jana Tyszkiewicza odbył się 27.11.2009 w Londynie.

Jan Tyszkiewicz odznaczony został pośmiertnie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski a przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznawanym za wybitne zasługi dla kultury polskiej.

Fot. Archiwum RFE/RL

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

euro|topics

© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.