Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home
"Dziękuję Radiu Wolna Europa i Ojcu Świętemu" PDF Drukuj Email
30.10.2009.

Wiceprezydent Stanów Zjednocznych Joe Biden opowiedział dziennikarzom RFE/RL w Pradze o swoim spotkaniu z Lechem Wałęsą z marca 1991 r. Wałęsa, wówczas świeżo wybrany prezydent RP przebywający z oficjalną wizytą w USA, dziękując za wsparcie Ameryki dla przemian w Polsce, wymienił Radio Wolna Europa.

Według relacji Bidena, który był wtedy przewodniczącym senackiej Komisji Stosunków Zagranicznych, Lech Wałęsa odwiedził go w biurze kongresowym. „Rozmawiałem przez telefon, kiedy Wałęsa wszedł do pokoju”, wspominał Biden. „Podszedł do mnie, położył mi rękę na ramieniu i powiedział: 'Dziękuję, dziękuję'. Nie, nie – to my wam dziękujemy, dziękujemy Solidarności. Na co z kolei Wałęsa powiedział: 'Dziękujemy Radiu Wolna Europa i Ojcu Świętemu'”.

Historię tę Joe Biden opowiedział dziennikarzom RFE/RL przeprowadzającym z nim wywiad z okazji wizyty wiceprezydenta w Czechach 26 października 2009. Był to kolejny etap podróży Bidena do Europy Wschodniej; wcześniej był dwa dni w Polsce, później wybierał się do Rumunii. Opowieść o spotkaniu z Wałęsą niestety nie znalazla się w materiale nadanym na antenie. Przytoczył ją w blogu „Off mic” na stronie internetowej RFE/RL jeden z dziennikarzy. zob.

Październikowa podróż wiceprezydenta Bidena do trzech krajów postrzegana była jako próba odpowiedzi na wcześniejsze głosy krytyki administracji prezydenta Obamy po decyzji o zaniechaniu projektu tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Twierdzono, że Ameryka "odwróciła się od tej części Europy” i gotowa jest na zbyt dalekie ustępstwa wobec Rosji.

We wspomnianym wywiadzie dla RFE/RL wiceprezydent Biden powiedział m.in.: „Moje przesłanie do Europy Środkowej i Wschodniej jest proste. Właśnie ze względu na nasze zobowiązania w takich miejscach jak Chiny, Indie, Pakistan i Iran musimy być mocno zaangażowani w Europie. Potrzebujemy bezpiecznej, całej, wolnej Europy, która ekspanduje.”

„Dałem jasno do zrozumienia, z całym szacunkiem dla Rosji”, mówił dalej Joe Biden, „że istnieją dwie zasady które są nienegocjowalne. Pierwsza - nie ma stref wpływów, i nie będziemy ich tolerować. Druga - nie podlega vetu prawo każdego narodu w każdej części Europy czy reszcie świata do podejmowania decyzji o tym, do jakiego sojuszu chce przystąpić.”

Wiceprezydent uzupełnił też, słynną już, swoją wypowiedź z lutego 2009 o potrzebie resetowania relacji z Rosją. Teraz, w wywiadzie dla RFE/RL, powiedział: "Ameryka chce w relacjach z Rosją nacisnąć klawisz resetowania, ale nie klawisz wymazywania" (America wants to hit the reset button with Russia, not the memory erase button.) fragmenty wywiadu

Oficjalna wizyta nowowybranego prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Wałęsy w Stanach Zjednocznych  miała miejsce 19-22 marca 1991 r. Podczas tej wizyty podpisano deklarację o podstawach stosunków politycznych między obu krajami.

Ceremonia powitania prezydenta L. Wałęsy w USA w 1991 r.

W drugiej połowie lat 90. senator Biden jako przewodniczący Komisji Stosunków Zagranicznych odgrywał ważną rolę w sporze o rozszerzenie NATO. Początkowo zaliczano go do sceptyków; głosował przeciw republikańskim inicjatywom zmierzającym do przyspieszenia przyjęcia do Sojuszu Polski, Czech i Węgier. Kiedy jednak zdecydował się poprzeć wejście do NATO tych krajów z dużym zaangażowaniem przekonywał senatorów, którzy wahali się w tej sprawie.

RFE/RL z siedzibą w Pradze jest kontynuatorką Radia Wolna Europa/Radia Swoboda w Monachium zamkniętego w 1994 r. Stacja nadaje w 28 językach do 20 krajów w Europie (w tym do Rosji, Białorusi, Ukrainy i na Bałkany) oraz w Azji Centralnej (w tym do Iranu, Iraku, Afganistanu i byłych republik ZSRR).

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.