Migawki/zajawki

Archiwa
 

Spory polsko-amerykańskie w RWE

czytaj
 
Home arrow Wydarzenia arrow Zmarł Piotr Mroczyk
Zmarł Piotr Mroczyk

Zmarł Piotr Mroczyk, ostatni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Funkcję tę pełnił w latach 1989-1994. Odszedł 19 grudnia 2007 r. po długiej chorobie w wieku 60 lat.

Piotr Mroczyk, 1989

Piotr Mroczyk urodził się 29.9.1947 r. w Poznaniu. Jego ojciec Czesław Mroczyk był pilotem w legendarnym dywizjonie 303 uczestniczącym w Bitwie o Anglię. Po studiach na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu Piotr Mroczyk w 1974 r. rozpoczął pracę jako spiker w angielskiej redakcji Polskiego Radia dla zagranicy. W 1980 został przewodniczącym KZ „Solidarności” w warszawskim Komitecie ds Radia i TV a później wiceprzewodniczącym KKK związku w Radiokomitecie. Po 13 grudnia 81 przez rok był internowany. Po wyjściu z więzienia w Białołęce wyjechał z Polski. W 1983 r. na zaproszenie United States Information Agency objechał Stany Zjednoczone z cyklem wykładów na temat sytuacji politycznej w Polsce i Europie Wschodniej. W 1984 r. rozpoczął współpracę z Głosem Ameryki. W 1985 został dyrektorem powołanej w USA Fundacji „Solidarność” stawiającej sobie za cel pomaganie internowanym i więźniom politycznym w Polsce. W skład Komitetu Doradczego Fundacji weszli m. in. Edward Kennedy, Jeane Kirkpatrick, Alojzy Mazewski, Jerzy Giedroyc.

Współpracę z RWE Piotr Mroczyk rozpoczął w maju 1987 r. jako korespondent w Waszyngtonie. W kwietniu 1989 został asystentem dyrektora Rozgłośni Polskiej RWE w Monachium. W grudniu tego samego roku po odejściu Marka Łatyńskiego objął stanowisko dyrektora. Za Jego kadencji nastąpiło dalsze otwarcie RWE na bezpośrednie kontakty Radia z Krajem. Zatrudniono korespondentów z kilku miast, w maju 1990 otwarte zostało biuro RWE w Warszawie. Po decyzji władz amerykańskich o zamknięciu z końcem czerwca 1994 r. Rozgłośni Polskiej RWE Piotr Mroczyk objął funkcję prezesa nowopowołanego radia pod nazwą RWE Inc. Rozgłośnia ta miała nawiązywać do tradycji Wolnej Europy i przez 15 miesięcy być finansowana nadal z budżetu Stanów Zjednoczonych po czym kontynuować działalność na zasadach komercyjnych. Starania o koncesję i usamodzielnie nie powiodły się. Ostatnie audycje RWE Inc. zostały nadane jesienią 1997 r.

10 grudnia 2007 Piotr Mroczyk został uhonorowany przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media".

Piotr Mroczyk zmarł 19 grudnia 2007 r. po długiej chorobie. Msza św. w Jego intencji odbyła się 3 stycznia 2008 w kościele Św. Krzyża w Warszawie. Pochowany został 4 stycznia w rodzinnym Poznaniu.

(fot. Archiwum RFE/RL)

 

Wspomnienie Piotra Załuskiego, Serdecznie o przyjacielu czytaj

Nota pośmiertna w Washington Post czytaj

Piotr Mroczyk, Refleksje noworoczne, 1.1.1991 posłuchaj

 
« poprzedni artykuł
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

euro|topics

© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.