Migawki/zajawki

Archiwa
 

Spory polsko-amerykańskie w RWE

czytaj
 
Home arrow Wydarzenia arrow Havel laureatem nagrody im. Nowaka-Jeziorańskiego
Havel laureatem nagrody im. Nowaka-Jeziorańskiego PDF Drukuj Email
05.06.2009.
Były prezydent Czech Vaclav Havel został laureatem nagrody im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego za rok 2009. Nagroda przyznawana jest od 2004 roku za wkład w budowanie demokratycznej Europy i świata oraz społeczeństwa obywatelskiego.

Havel nagrodzony został za "zaangażowanie w obronę praw człowieka, zasługi w doprowadzeniu do upadku systemu komunistycznego oraz działanie na rzecz przemian demokratycznych i stabilizacji demokracji w Europie Środkowej i Wschodniej".

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 4 czerwca na dziedzińcu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Na specjalnej scenie ustawiono duże zdjęcia Nowaka-Jeziorańskiego. Laureat powitany został owacją na stojąco. „Dziękuję za tę nagrodę noszącą imię człowieka, który w moich oczach jest ucieleśnieniem walki o wolność i odwagi występowania przeciwko systemom totalitarnym. To wielki honor być laureatem takiej nagrody i cieszę się, że otrzymałem ją we Wrocławiu”, powiedział m.in.  b. prezydent Czech.

Havel dodał, że stolica Dolnego Śląska odegrała ogromną rolę w ostatnich dziesięcioleciach. „To tutaj m.in. powstała Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, która pełniła ważną rolę we współpracy naszych dwóch krajów”, dodał dawny opozycjonista, działacz Karty 77.

Vaclaw Havel (1936), krytyk literacki, poeta, dramaturg; od 1971 r. objęty zakazem druku; w 1975 zakłada niezależne wydawnictwo; był jednym ze współorganizatorów opozycyjnego Porozumienia Obywatelskiego a później Karty 77 powstałej na początku 1977 r. oraz Komitetu Obrony Niesprawiedliwie Prześladowanych. Ugrupowania te współpracowały z polską opozycją demokratyczną, w tym z KOR-em. Havel był kilkakrotnie aresztowany, w więzieniach spędził łącznie ponad 5 lat. Po ostatnim wyroku zwolniono go 17 maja 1989 r.

Był jednym z najważniejszych uczestników tzw. aksamitnej rewolucji w 1989 r. w Czechosłowacji.  W grudniu 1989 Zgromadzenie Narodowe wybrało Vaclava Havla na prezydenta Czechosłowacji. Ponownie został wybrany na to stanowisko w pierwszych całkowicie wolnych wyborach w lipcu 1990. Po rozdziale Czech i Słowacji, Zgromadzenie Narodowe wybrało go w styczniu 1993 r. na urząd prezydenta nowopowstałej Republiki Czeskiej. Po dwóch kadencjach na tym urzędzie w 2003 r. wycofał się z polityki.

Fundatorami nagrody są: Zakład im. Ossolińskich, prezydent Wrocławia, Uniwersytet Wrocławski i Kolegium Europy Wchodniej. Jej inicjatorem był Jan Nowak-Jeziorański. W poprzednich latach laureatami nagrody im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego byli: Tadeusz Mazowiecki (2004), George Bush (2005), Stanisław Szuszkiewicz (2006), kardynał Jean-Marie Lustiger (2007). Nagroda w postaci dyplomu honorowego, czeku w wysokości 10 000 euro oraz statuetki, wręczana jest 4 czerwca w rocznicę czerwcowych wyborów 1989 r.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

euro|topics

© 2019 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.