Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home arrow O nas arrow Jeszcze w sprawie kombatantów
Jeszcze w sprawie kombatantów
03.02.2009.
Sekcja RWE w Stowarzyszeniu Wolnego Słowa ponownie podjęła inicjatywę wniesienia poprawek do nowej ustawy o uprawnieniach kombatantów. Projekt ustawy autorstwa Ministrstwa Pracy i Polityki Społecznej trafił właśnie do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny i jest nadzieja, że w końcu ruszą nad nim prace.

We wniosku przekazanym kilku posłom z różnych partii zasiadających w tej komisji zwróciliśmy uwagę, że ustawa pomija osoby działające na emigracji na rzecz demokracji i suwerenności Polski. Jest to zapewne tylko przeoczenie. Trudno bowiem wyobrazić sobie powody, dla których miano by świadomie wykluczyć osoby, które wspomagały Kraj a nierzadko doznały z tego powodu krzywd czy strat.

Na wszelki wypadek trzeba zaznaczyć: prawdopodobnie liczba osób z emigracji, które złożyłyby wniosek o przyznanie uprawnień kombatanta byłaby bardzo niewielka, więc materialny koszt dla Państwa byłby nieznaczny. Zysk natomiast z symbolicznego podkreślenia także w tej ustawie jedności i równoprawności Diaspory i Kraju jest trudny do oszacowania.

Poniżej tekst wniosku przekazanego posłom.

Wniosek do projektu ustawy

Sejm RP pracuje nad projektem Ustawy o uprawnieniach kombatantów, uczestników walki cywilnej lat 1914-1945, działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej oraz niektórych ofiar represji systemów totalitarnych. Uważamy, że Ustawa powinna objąć również osoby działające na rzecz suwerennej i demokratycznej Polski na emigracji.

To, że emigracja przyczyniła się do odzyskania suwerenności, że broniła opozycję w Kraju, wspomagała ją jest bezsporne. Były też osoby, które były narażone na zagrożenia lub doznały krzywd. Niektóre z tych osób znajdują się w złej sytuacji materialnej i osobistej.

Powyższe dotyczy różnych ośrodków, środowisk i osób na emigracji, w tym pracowników Radia Wolna Europa.  Niebezpieczeństwa i szykany na jakie pracownicy Radia byli narażeni opisane zostały w opracowaniach historycznych, np. książce Pawła Machcewicza "Monachijska menażeria. Walka z Radiem Wolna Europa". Za zasługi Radia „podziękowanie jego twórcom, pracownikom i współpracownikom w kraju i na Zachodzie” złożył Sejm w uchwale z 10 maja 2007 r.

Postulowana poprawka włączająca do Ustawy wolnościowe środowiska emigracyjne potwierdzałaby fakt, że była to wspólna walka opozycji w kraju i emigracji. Praktycznie osób działających na emigracji, które wystąpiłyby o materialne uprawnienia kombatanckie czy pomoc socjalną byłoby zapewne niewiele, obciążenie dla budżetu zatem również niewielkie. Chodzi raczej o symboliczny gest podkreślający wspólną troskę o Polskę oraz o osoby, które o nią walczyły.

Maciej Morawski, Radio Wolna Europa (1965-1992)
Witold Pronobis, Radio Wolna Europa (1983-1994)
Jeremi Sadowski, Radio Wolna Europa (1981-1994)
Wojciech Stockinger, Radio Wolna Europa (1982-1994)
Andrzej Borzym, Radio Wolna Europa (1981-1994), Stowarzyszenie Wolnego Słowa
Wojciech Borowik, Stowarzyszenie Wolnego Słowa
Janina Jankowska, Stowarzyszenie Wolnego Słowa
Emil Morgiewicz, Stowarzyszenie Wolnego Słowa

Warszawa, luty 2009P.S. Pod wnioskiem podpisali się później mieszkający w Monachium: Maria Wachowiak-Holoubek (Radio Wolna Europa 1982-1994) oraz Marcin Idziński (Radio Wolna Europa 1982-1994).
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Czy nowa ustawa o kombatantach objąć powinna także osoby działające na emigracji, w tym w RWE?
Patrząc z dzisiejszej perspektywy, czy Radio Wolna Europa powinno nadawać dłużej niż do 1994 r.?
Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.