Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home arrow O nas arrow Wniosek o odznaczenia
Wniosek o odznaczenia
01.09.2008.

Stowarzyszenie Wolnego Słowa wystąpiło z wnioskiem do Kancelarii Prezydenta RP o przyznanie byłym pracownikom Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa odznaczeń państwowych.

W liście przewodnim do Prezydenta Stowarzyszenie napisało m.in.:

W ostatnim czasie honorowani są poprzez nadawanie przez Pana Prezydenta RP Orderów Odrodzenia Polski zasłużeni działacze „Solidarności” oraz niezależnych ugrupowań opozycyjnych. Uważamy, że podobnie powinni zostać uhonorowani pracownicy Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Przez z górą 40 lat (1950-1994) Radio Wolna Europa towarzyszyło społeczeństwu w zmaganiach z systemem komunistycznym oraz o odzyskanie suwerennej, demokratycznej Polski. Rozgłośnia była źródłem wolnych niekontrolowanych informacji o sytuacji w Kraju i na świecie. Demaskowała zbrodnie i nadużycia służby bezpieczeństwa i partii komunistycznej. Wpływała nieraz na działania władz PRL (np. zmiany w aparacie bezpieczeństwa po nadaniu serii relacji J.Światły) i postawę społeczeństwa (np. w Październiku 56). W latach 70. Radio nagłaśniało działania środowisk opozycyjnych, stając się źródłem informacji (także dla zachodnich mediów) o rodzącym się jawnym ruchu demokratycznym i niepodległościowym a także służąc, do pewnego stopnia przynajmniej, jako tarcza ochronna dla opozycjonistów i osób represjonowanych. W latach 80. Radio służyło niemal jako środek komunikacji podczas Sierpniowych strajków a po powstaniu związkowych publikacji multiplikowało je w swoich programach. Podczas stanu wojennego było łącznikiem dla rozdzielonych zamkniętymi granicami rodzin. Przed czerwcowymi wyborami 89 włączyło się do kampanii wyborczej strony społecznej. Przez cały okres istnienia Radio służyło jako forum niezależnej polskiej kultury. Jak oceniają historycy „Rozgłośnia była jedną z najbardziej skutecznych instytucji amerykańskich w zmaganiach zimnej wojny a także wniosła ważny wkład do pokojowego charakteru zejścia komunizmu”.

Niezależnie od pracy w RWE pracownicy Rozgłośni Polskiej angażowali się w różne formy działalności niepodległościowej:  w organizacjach emigracyjnych, komitetach pomocy „Solidarności”, lokalnych parafiach, współorganizowali zbiórki pieniędzy i darów dla Polski, współorganizowali demonstracje poparcia dla „Solidarności”, występowali w mediach krajów pobytu, broniąc interesu narodowego Polski.

Praca w RWE wiązała się (w stanie ówczesnej świadomości do 1989 r.) z bezterminową banicją z Ojczyzny, brakiem kontaktów z pozostawionymi w Polsce rodzinami. Niektórzy pracownicy i ich rodziny w Polsce poddawani byli bezpośrednim szykanom i naciskom ze strony Służby Bezpieczeństwa i Wywiadu Wojskowego PRL. Przez cały okres działania RWE jako instytucja i jej pracownicy byli także obiektem bezpardonowej kampanii oszczerstw, oskarżeń o zdradę, agenturalność itp. Siedziba Rozgłośni w Monachium przeżyła także w 1981 r. terrorystyczny zamach bombowy.

Do tej pory niewielu pracowników i współpracowników Radia zostało uhonorowanych za swą pełną zaangażowania pracę przez najwyższe władze Rzeczypospolitej. Uważamy, że czas nadrobić te zaległości. W naszej opinii w pierwszym rzędzie powinno to dotyczyć żyjących pracowników Radia. Niektórzy z nich są w podeszłym wieku i często mają wieloletni staż pracy w RWE.

Jednocześnie Stowarzyszenie zaproponowało w piśmie, że w wypadku gdyby nie było możliwe uhonorowanie wszystkich zasłużonych pracowników w jednym czasie, uczynić to etapami czy „partiami”, np. dziennikarzy, następnie pracowników innych działów, zaznaczając od razu wagę i zasługi całego zespołu Rozgłośni.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Czy nowa ustawa o kombatantach objąć powinna także osoby działające na emigracji, w tym w RWE?
Patrząc z dzisiejszej perspektywy, czy Radio Wolna Europa powinno nadawać dłużej niż do 1994 r.?
Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.