Migawki/zajawki

Archiwa
 

Spory polsko-amerykańskie w RWE

czytaj
 
Home arrow Wydarzenia arrow Kongres USA ogłasza Dzień Conovera
Kongres USA ogłasza Dzień Conovera PDF Drukuj Email
28.04.2009.

Kongres Stanów Zjednoczonych ustanowił 25 kwietnia Dniem Willisa Conovera, słynnego prezentera jazzu w Głosie Ameryki, znanego również słuchaczom i muzykom w Polsce, zwłaszcza w okresie zimnej wojny.

Rezolucja Kongresu uhonorowała Głos Ameryki i Conovera za “wspólny wkład w rozpowszechnianie przez ponad 35 lat na całym świecie języka jazzu oraz amerykańskiej kultury.”

Willis Conover (ur. w 1920 r.) rozpoczął pracę w Głosie Ameryki w 1955 r. prowadząc przez kilkadziesiąt lat wiele audycji prezentujących przede wszystkim jazz. Przeprowadził też dziesiątki wywiadów z najsłynniejszymi muzykami i wokalistami jazzowymi. Zmarł w 1996 r.

Bodaj najpopularniejszą jego audycją była „Time for jazz” (Czas na jazz).W Dzień Conovera odbył się w parku National Mall w Waszyngtonie “Big Band Jam”, poświęcony mu koncert połączony z warsztatami dla młodych muzyków. Główny organizator tego koncertu Harry Schnipper powiedział, że wielu ludzi uważa iż Willis Conover „sam przebił żelazną kurtynę.”  Pogląd o wpływie amerykańskiej muzyki jazzowej i rockowej niosące przesłanie wolności osobistej na przemiany w krajach komunistycznych podzielają historycy i badacze. Faktem jest, że Conover miał w latach 50. i 60. ok. 20 milionów słuchaczy na całym świecie, w tym w Europie Wschodniej. Również niektórzy muzycy np. pianista Adam Makowicz przyznają, że zarazili się jazzem dzięki audycjom Conovera a nawet uczyli się z nich grać ten gatunek muzyki. Wielu słuchaczy było także zauroczonych tembrem głosu i dykcją Conovera.

Willis Conover był kilkakrotnie w Polsce, po raz pierwszy w 1959 r. Był zaskoczony jak dużą popularnością cieszył się wśród polskich fanów. Już na lotnisku powitały go tłumy a w drodze z lotniska do miasta towarzyszyła mu kawalkada motocykli i motorowerów młodych ludzi. Z podobnym przyjęciem spotkał się podczas wizyty w Moskwie w 1982 r. Jeden z rosyjskich fanów pocałował go nawet w rękę mówiąc: „jeśli istnieje bóg jazzu, to ty nim jesteś”.

Kliknij jedno ze zdjęć by obejrzeć galerię. Wszystkie fot. z: voanews.com

conover1.jpgconover1.jpgconover1.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

euro|topics

© 2019 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.