Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Home
Nowa siedziba RFE/RL PDF Drukuj Email
28.03.2009.

Radio Free Europe/Radio Liberty przeniosło się z centrum Pragi do nowej siedziby na skraju miasta. W nowym miejscu pierwszemu kolegium redakcyjnemu przewodniczył były prezydent Czech Vaclav Havel.

Radio Free Europe/Radio Liberty mieści się obecnie w nowowybudowanym budynku w dzielnicy Hagibor położonym 10 minut jazdy od centrum Pragi. Przez prawie 15 lat, od czasu gdy Radio przeniosło się w 1995 r. na zaproszenie prezydenta Havla z Monachium do Pragi, gościło ono w dawnym budynku parlamentu obok Placu Wacława.

Prezydent Vaclav Havel otwierając 27.3.2009 inauguracyjne kolegium chwalił misję rozgłośni i upominał m.in. zachodnie demokracje by w kontaktach z autorytarnymi reżymami nie postrzegały praw człowieka tylko jako marginesowej „refleksji”. „Zachodnie demokracje opanowały sztukę nie mówienia o prawach człowieka w rozmowach z dyktaturami”, mówił b. prezydent Czech. „Koncentrują się na sprawach gospodarki, energii czy rolnictwa i tylko wspominają o prawach ludzkich na końcu w formie swego rodzaju refleksji”.

Prezes RFE/RL Jeffrey Gedmin powiedział, że życie i dorobek Vaclava Havla są blisko związane z wartościami i ideałami, które  leżą u podstaw misji obu rozgłośni. Wyrazy poparcia dla rozgłośni nadeszły z okazji uroczystości z różnych stron świata, w tym od prezydentów Afganistanu i Iraku, b. premier brytyjskiej Margaret Thatcher, liderów obu partii amerykańskiego Kongresu.

RFE/RL nadaje obecnie programy w 28 językach do 20 krajów w Europie (w tym do Rosji, Białorusi, na Bałkany) oraz Azji Centralnej (w tym do Iranu, Iraku, Afganistanu). Programy mogą być odbierane zarówno tradycyjnie, jak i przez internet. W kilku krajach RFE/RL ma swoje programy telewizyjne. Są jednak kraje gdzie dziennikarze i współpracownicy rozgłośni są szykanowani albo prześladowani. Zdarzały się pobicia, aresztowania i porwania.

Nowa siedziba Radia zatrudniającego ponad 500 osób mieści się w 4-piętrowym budynku o łącznej powierzchni ok. 20 tys. metrów kwadratowych. Jest wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia techniczne i kontroli bezpieczeństwa. Mieszczą się tam m.in. 47 pełnowymiarowe studia i 19 małych. Środek budynku ze szklanym dachem zajmuje redakcja centralnego dziennika radiowego. Większość redakcji skupiona jest wokół tego właśnie pomieszczenia. zob.galerię fot.

Pierwsze projekty przeniesienia Radia w inne miejsce władze miasta wysunęły ze względów bezpieczeństwa po zamachu 11.9.2001 w Nowym Jorku. Budynek dawnego parlamentu został zresztą wtedy od razu otoczony barierami ochronnymi a początkowo nawet wozami opancerzonymi. Amerykanie zrazu nie przyjęli propozycji przeprowadzki przychylnie. W końcu zawarto porozumienie biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pracowników Radia i potrzeby miasta.

Pierwsza faza przeprowadzki zaczęła się w styczniu. Najpierw przeniosła się redakcja iracka, później stopniowo kolejne. Przenosiny zakończyć się mają w maju. Nastąpi wówczas oficjalne otwarcie budynku z udziałem przedstawicieli Broadcasting Board of Governors, instytucji nadzorującej rozgłośnie. Wtedy też nastąpi przekazanie budynku dawnego parlamentu czeskiemu Muzeum Narodowemu. (AB)

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.