Top Module Empty
Zmarł Jacek Machniewicz

Odszedł Jacek Machniewicz, reżyser radiowy, redaktor, poeta. Przez 30 lat pracował w Rozgłośni Polskiej RWE.

Jacek Machniewicz urodził się 7 grudnia 1921 roku we Lwowie. Tam też ukończył Korpus Kadetόw, słynną szkołę przygotowującą do oficerskiej służby w Wojsku Polskim. We wrześniu 1939 r. Machniewicz bierze udział w obronie Lwowa. Już od listopada włącza się w działalność konspiracyjną, początkowo w Służbie Zwycięstwu Polski, następnie w Związku Walki Zbrojnej, przemianowanej pόźniej na Armię Krajową. Zostaje kurierem Oddziału II (wywiad Komendy Głόwnej AK) na Ukrainę. Wyrόżnia się odwagą i nieprzeciętną sprawnością. Posługuje się pseudonimem „Kostek”, występuje też jako Johann Raschke.

W styczniu 1943 r., w ramach zakrojonej na dużą skalę akcji gestapo, Jacek Machniewicz zostaje aresztowany. Przez 13 miesięcy jest przesłuchiwany i torturowany. Represje obejmują całą jego rodzinę. Matka umiera w więzieniu we Lwowie, ojciec zostaje zamordowany w Oświęcimiu. Brat Andrzej został szczęśliwie uwolniony ze szpitala więziennego w czasie niezwiązanej z jego osobą akcji AK. Jacka Machniewicza więziono aż w czterech obozach koncentracyjnych.

Po wyzwoleniu z obozu pojechał do Włoch, by w lipcu 1945 r. wstąpić do II Korpusu gen. Władysława Andersa. Służył w 5 Kresowej Dywizji Piechoty. Ukończył podchorążόwkę, działał w teatrze dywizji. Po demobilizacji pracował w Londynie.

Nowy etap w życiu Jacka Machniewicza rozpoczął się w marcu 1952 r. Zostaje wtedy zatrudniony w Radiu Wolna Europa w Monachium w dziale realizacji jako asystent reżysera; później awansuje na reżysera. W roku 1956 wyjechał do Paryża, by objąć podobne stanowisko w biurze RWE. Redagował także programy kulturalne, przeprowadzał wywiady z wybitnymi osobistościami oraz znanymi postaciami światowego kina i teatru. Sam pisał wiersze.

W roku 1957 Jacek Machniewicz ożenił się z Weroniką Bell, z domu Ignatowicz, znaną w Paryżu piosenkarką. Wcześniej, podczas kampanii we Włoszech, Weronika Bell śpiewała w teatrze wojskowym dla żołnierzy II Korpusu gen. Andersa, zdobywając wielkie uznanie i popularność.

W roku 1968 Jacek Machniewicz wrόcił do Monachium. Nadal pracował jako reżyser w dziale realizacji, działał w radzie zakładowej RWE. W lutym 1982 r. przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Ostatnie lata swego życia spędził samotnie, jako wdowiec. Ukochana żona zmarła 8 lat wcześniej.   

Jacek Machniewicz zmarł 20 stycznia 2009 roku na hiszpańskiej Formenterze gdzie miał dom.

Mszę w intencji Zmarłego - zamόwioną przez radiowych kolegόw i przyjaciół - odprawiono 15 lutego, w monachijskim kościele św. Jόzefa.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.