Top Module Empty
Zmarł Janusz Urbanowicz

Janusz Urbanowicz urodził się 14 stycznia 1934 r. w Nowej Wilejce (dzielnica Wilna). Po wojnie został przesiedlony do Gdańska. Był kapitanem  Marynarki Wojennej, z ktόrej zwolniono go ze względu na zły stan zdrowia. Tak przynajmniej brzmiała oficjalna wersja. Można sądzić, że w grę wchodziły rόwnież, nie zawsze zgodne z oficjalnymi, poglądy Janusza Urbanowicza, ktόry za ich głoszenie - już w wieku 14 lat - zapoznał się z komunistycznym więzieniem. 

W Gdańsku działał w założonym w 1977 r. Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO), organizacji stawiającej sobie za cel wymuszenie na komunistycznej władzy przestrzegania Międzynarodowych Paktόw Praw Człowieka i Obywatela ratyfikowanych przez PRL.

Od stycznia 1980 r. uchodźca polityczny w Niemczech. W latach 1980-1994 pracował w Dziale Badań i Analiz Radia Wolna Europa, przygotowując m.in. przeglądy prasy krajowej.

Aktywny działacz społeczny i niepodległościowy. Był członkiem Komitetu Głόwnego Polskiej Partii Socjalistycznej, największej siły politycznej wspierającej rezydujący w Londynie Polski Rząd na Uchodźstwie. Z ramienia tego rządu pełnił funkcję Pełnomocnika Skarbu Narodowego na Bawarię, z zadaniem zbierania środków pieniężnych przeznaczonych na fukcjonowanie polskich władz na emigracji i pomoc dla ośrodkόw opozycyjnych w kraju. Był także członkiem Zjednoczenia Polskich Uchodźcόw (ZPU).

Należał do założycieli i był pierwszym przewodniczącym, powstałej w 1983 r., niepodległościowej organizacji Solidarność Wolnych Polakόw w Bawarii. Działalność organizacji koncentrowała się na pomocy dla kraju, spełniając jednocześnie rolę informatora o sytuacji w zniewolonej Polsce. Solidarność Wolnych Polakόw w Bawarii – jako jedyna z południowych Niemiec – wchodziła w skład Conference of Solidarity Support Organizations (CSSO), Porozumienia Organizacji Wspierających „Solidarność”. CSSO zajmowało się głόwnie bezpośrednią pomocą dla podziemia „Solidarności”.

Po przejściu na emeryturę Janusz Urbanowicz pozostał w Monachium.

Był wielkim patriotą i cenionym Kolegą.

Zmarł w Monachium 14 stycznia 2009 roku, dokładnie w 75 rocznicę swych urodzin.

Uroczystość pożegnalna ś.p. Janusza Urbanowicza odbędzie się we wtorek, 20 stycznia o godz. 10.00 na monachijskim cmentarzu Ostfriedhof. JK

 

 

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Musisz się zalogować by móc dodać komentarz.
Komentarze wyrażają jedynie opinie ich autorów a nie redakcji.
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.