Migawki/zajawki

Archiwa
 

Spory polsko-amerykańskie w RWE

czytaj
 
Home arrow Lektury
Jerzy Giedroyc, Zdzisław Najder. Listy 1957-1985
Recenzje

Jerzy Giedroyc, Zdzisław Najder. Listy 1957-1985, opracował, przypisami i wstępem opatrzył Rafał Habielski, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura, Warszawa 2014.

Listy wskazują na zażyłość ich autorów w pierwszym okresie. Jest wspólnota poglądów i interesów. Giedroyc liczy na teksty, zwłaszcza o sytuacji w Polsce a także na możliwość wpływania na polską opozycję. Najder chce promować swoje teksty i opracowania PPNu, którym kieruje. Stosunki zaczynają się psuć, gdy Najder zostaje dyrektorem polskiej rozgłośni RWE. Giedroyc, który popierał kandydaturę Najdera, próbuje wpływać na linię Radia, w tym na ocenę działań opozycji i Kościoła, które uważa za zbyt umiarkowane. Najder czasem ulega sugestiom Redaktora, ale ograniczony polityką programową RWE nie może ich w pełni realizować. Ma też swoje cele. Dochodzi do kontrowersji i zerwania kontaktów. Listy są nie tylko świadectwem licznych zabiegów i idei obu korespondentów, ale też atmosfery politycznej epoki.

 
Spory polsko-amerykańskie w RWE
Teksty

Andrzej Borzym

czytaj
 
Jan Nowak-Jeziorański - polityk emigracyjny czy mąż stanu?
Teksty

Jeremi Sadowski

 
Zygmunt Michałowski, drugi dyrektor Rozgłośni Polskiej RWE
Teksty

Andrzej Borzym

czytaj
 
Jan Nowak-Jeziorański. Biografia opowiadana
Recenzje

Jan Nowak-Jeziorański. Biografia opowiadana, wybór cytatów i redakcja Mateusz Palka i Mariusz Urbanek, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 2014.

Fragmenty wypowiedzi kilkudziesięciu osób o Janie Nowaku-Jeziorańskim układające się w życiorys i charakterystykę bohatera. Cytowani są politycy polscy i amerykańscy, dawni podwładni i przełożeni z Radia Wolna Europa, bliscy i dalsi znajomi, dziennikarze. Wyłania się sylwetka osoby niezwykłej miary - wielkiego patrioty, polityka i dziennikarza a zarazem człowieka - niepozbawionego wad i słabości.

 
Zbigniew Brzeziński
Recenzje

Patrick Vaughan, Zbigniew Brzeziński, tłum. Piotr Amsterdamski, Jadwiga Amsterdamska, Jacek Barczyński, Świat Książki, Warszawa 2010.

Książka Vaughana uważana jest za najlepszą biografię Brzezińskiego. Istotnie pasjonujaco opisuje drogę jego kariery, precyzyjnie, w udokumentowany sposób odtwarza jego poglądy i koncepcje polityczne. Polskiego czytelnika musi uderzać jego bardzo wczesna wiara w nieuchronny upadek Związku Sowieckiego a także jak dalekowzroczna była koncepcja "pokojowego zaangażowania" w Europie Wschodniej, którą niezłomnie, wbrew większości amerykańskich politologów i polityków, głosił i próbował realizować w okresie prezydentury Cartera. Doceniał też zawsze rolę Radia Wolna Europa i bronił go, o czym sporo w omawianej książce.

 
Radio Wolna Europa i Radio Swoboda. Lata CIA i późniejsze
Recenzje

A. Ross Johnson, Radio Wolna Europa i Radio Swoboda. Lata CIA i późniejsze, Kolegium Europy Wschodniej, Wrocław 2014.

Polskie wydanie książki b. dyrektora RWE (por. reczenzja niżej). Zajmuje się głównie pierwszymi dwoma dekadami istnienia obu rozgłośni, kiedy były one (do początku lat 70.) związane z CIA. Oparta na dokumentach archwialnych, w tym Departamentu Stanu i Centralnej Agencji Wywiadowczej do tej pory utajnionych. Wykazuje, że CIA nie wykorzystywała rozgłośni do zadań wywiadowczych, nie sterowała nimi, nie wpływała na program. Rozumiejąc potrzebę ich istnienia Agencja stanowiła dla nich tarczę ochronną przed osobami i instytucjami próbującymi nimi sterować, ograniczyć albo wręcz zlikwidować.

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 15 z 81

Sonda

Padł postulat aby Radio Wolna Europa trafiło do podręczników historii. Jaka jest Twoja opinia?
© 2020 wolnaeuropa.org
Zawartość strony: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administracja: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.