Migawki/zajawki

There are no translations available

Archiwa
 

Spory polsko-amerykańskie w RWE

czytaj
 
Home arrow Recenzje
Jerzy Giedroyc, Zdzisław Najder. Listy 1957-1985
There are no translations available

Jerzy Giedroyc, Zdzisław Najder. Listy 1957-1985, opracował, przypisami i wstępem opatrzył Rafał Habielski, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura, Warszawa 2014.

Listy wskazują na zażyłość ich autorów w pierwszym okresie. Jest wspólnota poglądów i interesów. Giedroyc liczy na teksty, zwłaszcza o sytuacji w Polsce a także na możliwość wpływania na polską opozycję. Najder chce promować swoje teksty i opracowania PPNu, którym kieruje. Stosunki zaczynają się psuć, gdy Najder zostaje dyrektorem polskiej rozgłośni RWE. Giedroyc, który popierał kandydaturę Najdera, próbuje wpływać na linię Radia, w tym na ocenę działań opozycji i Kościoła, które uważa za zbyt umiarkowane. Najder czasem ulega sugestiom Redaktora, ale ograniczony polityką programową RWE nie może ich w pełni realizować. Ma też swoje cele. Dochodzi do kontrowersji i zerwania kontaktów. Listy są nie tylko świadectwem licznych zabiegów i idei obu korespondentów, ale też atmosfery politycznej epoki.

 
Jan Nowak-Jeziorański. Biografia opowiadana
There are no translations available

Jan Nowak-Jeziorański. Biografia opowiadana, wybór cytatów i redakcja Mateusz Palka i Mariusz Urbanek, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 2014.

Fragmenty wypowiedzi kilkudziesięciu osób o Janie Nowaku-Jeziorańskim układające się w życiorys i charakterystykę bohatera. Cytowani są politycy polscy i amerykańscy, dawni podwładni i przełożeni z Radia Wolna Europa, bliscy i dalsi znajomi, dziennikarze. Wyłania się sylwetka osoby niezwykłej miary - wielkiego patrioty, polityka i dziennikarza a zarazem człowieka - niepozbawionego wad i słabości.

 
Radio Wolna Europa i Radio Swoboda. Lata CIA i późniejsze
There are no translations available

A. Ross Johnson, Radio Wolna Europa i Radio Swoboda. Lata CIA i późniejsze, Kolegium Europy Wschodniej, Wrocław 2014.

Polskie wydanie książki b. dyrektora RWE (por. reczenzja niżej). Zajmuje się głównie pierwszymi dwoma dekadami istnienia obu rozgłośni, kiedy były one (do początku lat 70.) związane z CIA. Oparta na dokumentach archwialnych, w tym Departamentu Stanu i Centralnej Agencji Wywiadowczej do tej pory utajnionych. Wykazuje, że CIA nie wykorzystywała rozgłośni do zadań wywiadowczych, nie sterowała nimi, nie wpływała na program. Rozumiejąc potrzebę ich istnienia Agencja stanowiła dla nich tarczę ochronną przed osobami i instytucjami próbującymi nimi sterować, ograniczyć albo wręcz zlikwidować.

 
Radio Free Europe. An Insider's View
There are no translations available

J.F. Brown, Radio Free Europe. An Insiders's View, New Academia Publishing, Washington DC 2013.

Wspomnienia zmarłego w 2009 r. b. dyrektora RWE. James F. Brown związany był z Radiem przez 27 lat, pracując na różnych stanowiskach w różnych działach. Dyrektorem całego RWE był w latach 1978-1983. Był zwolennikiem ostrożnej linii programowej, stawiającej na ewolucyjne zmiany systemów politycznych w krajach Europy Wschodniej. W książce przyznaje, że jego diagnozy rozwoju sytuacji nie okazały się w latach 80. trafne, choć wcześniej były uzasadnione. Odszedł z Radia po zmianach w polityce USA za kadencji prezydenta Reagana.

 
Radio Wolna Europa w okresach politycznych przełomów
There are no translations available

Grzegorz Adamczewski, Radio Wolna Europa w okresach politycznych przełomów, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław, 2011.
 
Jan Nowak-Jeziorański. Kurier, redaktor, polityk
There are no translations available

Jan Nowak-Jeziorański. Kurier Armii Krajowej, redaktor Radia Wolna Europa, polityk, red. naukowa Paweł Machcewicz, Rafał Habielski, Instytut Dziennikarstwa UW, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego,  2011.

Książka jest pokłosiem konferencji, która odbyła się w 2010 r. w ramach obchodów 5 rocznicy śmierci Nowaka-Jeziorańskiego z udziałem wybitnych historyków i świadków historii, osób współpracujących z nim w różnych okresach. Naszą relację z konferencji można przeczytać tutaj. Uzupełnieniem do konferencyjnych wystąpień są trzy mało znane a interesujące dokumenty związane z Nowakiem-Jeziorańskim i RWE. W sumie spora porcja rzetelnych, w znacznej mierze nowych, niekiedy barwnych, informacji i analiz, choć to wciąż, jak piszą redaktorzy książki, "tylko szkic do portretu".

 
Zbigniew Brzeziński
There are no translations available

Patrick Vaughan, Zbigniew Brzeziński, tłum. Piotr Amsterdamski, Jadwiga Amsterdamska, Jacek Barczyński, Świat Książki, Warszawa 2010.

Książka Vaughana uważana jest za najlepszą biografię Brzezińskiego. Istotnie pasjonujaco opisuje drogę jego kariery, precyzyjnie, w udokumentowany sposób odtwarza jego poglądy i koncepcje polityczne. Polskiego czytelnika musi uderzać jego bardzo wczesna wiara w nieuchronny upadek Związku Sowieckiego a także jak dalekowzroczna była koncepcja "pokojowego zaangażowania" w Europie Wschodniej, którą niezłomnie, wbrew większości amerykańskich politologów i polityków, głosił i próbował realizować w okresie prezydentury Cartera. Doceniał też zawsze rolę Radia Wolna Europa i bronił go, o czym sporo w omawianej książce.

 
Aksjologia i polityka w pisarstwie i działalności Jana Nowaka-Jeziorańskiego
There are no translations available

Konrad W. Tatarowski, Aksjologia i polityka w pisarstwie i działalności Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2010.

Kolejna książka K. Tatarowskiego, dawnego dziennikarza Radia Wolna Europa. Autor omawia i analizuje teksty legendarnego dyrektora Rozgłośni Polskiej RWE z różnych okresów jego działalności, próbując tą drogą ustalić główne wartości i zasady jakie mu przyświecały. Trochę z boku pozostaje konkretny kontekst historyczny i polityczny w jakim działał - z dużą skutecznością - ten wytrawny publicysta i polityk. Cenny jest przegląd i charakterystyka bogatego piśmiennictwa Nowaka-Jeziorańskiego.

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 Next > End >>

Results 1 - 8 of 28

Related sites

© 2020 wolnaeuropa.org
Content of site: Andrzej Borzym redakcja@wolnaeuropa.org
Administration: Tomasz Komorek administracja@wolnaeuropa.org

Ta strona nie jest w żaden sposób związana z RFE/RL, Inc., które nie ponosi
odpowiedzialności za jej zawartość.